3713 sayılı yasa kapsamında işlenen suçlarda hükümlü/hüküm özlü profili 2018 Sanlıurfa örneklemi
Provisional / provisional professional profile in crimes committed to LAW no 3713 2018 Şanliurfa sample
  1. Tez No: 607073
  2. Yazar: MEHMET NEDİM YAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından 2018 yılı için öncelikli alan olarak belirlenen Uluslararası Güvenlik ve Terör başlığı kapsamında, ülkemizde terör suçundan hüküm giyenlerin sosyoekonomik ve demografik profillerini belirlemektir. Tez doğrultusunda elde edilen bulgular sayesinde ülkemiz için terörle mücadele önleme stratejileri ve politikalarının gelişimine öncülük edecek akademik ve ampirik destek sağlaması hedeflenmektedir. Bu amaçla 01.01.2018 – 31.12.2018 tarihleri arasında Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesinin 2. Heyeti tarafından mahkûmiyet hükmü ile karara bağlanmış dosyalar üzerinde ve UYAP ortamında örneklem çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen veriler sınıflandırılıp tablolara yansıtılmış ve“Bulgular”başlığı altında değerlendirmeye tabi tutularak genel çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the socioeconomic and demographic profiles of those convicted of terrorism crimes in Turkey under the heading of International Security and Terrorism, which is determined by the Higher Education Authority as the priority area for 2018. It is aimed to provide academic and empirical support that will lead the development of anti-terrorism strategies and policies for our country. For this purpose, a sample study was carried out on the files decided by the 2nd Delegation of the Şanlıurfa 5th High Criminal Court in accordance with the sentence of conviction and between the dates 01.01.2018 - 31.12.2018. The data obtained within the scope of the study were classified and reflected in the tables and evaluated under the title of Findings part.