Traneksamik asitin tendon iyileşmesine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the effect of tranexamic acid on tendon healing
  1. Tez No: 607075
  2. Yazar: VEDAT BURKAY ÇAMURDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Ortopedi ve Travmatoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: Hemostaz-enflamasyon ilişkisine etkileri sebebiyle sitotoksik bir ajan olabileceğini düşündüğümüz ve yaklaşık son 20 yıldan beri ortopedik cerrahide kullanımı gittikçe artan traneksamik asitin (TA); lokal olarak cerrahi sahaya uygulanmasıyla sıçanlarda tendon-tendon (TT) ve kemik-tendon (KT) bileşkesindeki iyileşmeye olan etkisinin biyokimyasal ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 36 erkek Wistar-Albino sıçan 18'i çalışma, 18'i kontrol grubu olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Anestezi altında aşil tendon yaralanmaları oluşturuldu ve primer tamir edilerek sol bacakları TT iyileşmesi için, sağ bacakları KT iyileşmesi için değerlendirildi. Cerrahi sahalara deney grubu için 10 mg/mL TA, kontrol grubu için 10 mL serum fizyolojik (SF) lokal uygulandı. Sıçanlara ameliyat sonrası 7. ve 35. günde sakrifikasyon işlemi yapılarak tendon ve tendon-kemik örnekleri alındı. Histopatolojik analizler tendon skorlama sistemine (Bonar ve Manning skorlaması) göre yapıldı. Biyokimyasal olarak oksidatif stres parametreleri kolorimetrik olarak; matriks metalloproteinazlar, kollajen Tip I ve Tip III ise ELISA yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In this experimental study, we aimed to evaluate effect of TA, which we think to be a cytotoxic agent for effect on hemostasis and inflamation, on tendon-tendon(TT) and tendon-bone(TB) junction healing in rats by local application to the surgical site, biochemically and histopathologically. Patients and Methods: In our study, thirty-six Wistar albino race male rats were incised twice in a single operation. As for the choice of surgical sites, right leg of achilles tendon and calcaneus insertion evaluated for TB junction healing; left leg of achilles tendon is used for TT healing under anaesthesia for research. In experimental group we locally irrigated surgical site with 10mg/ml concentration of TA but in control group surgical site was irrigated by saline only. Groups sacrificed in postoperative first week and 5th week. After the sacrification, the tissue samples gathered from operated TB and achilles TT junction and examined both biochemically and histopathologically for healing.