Polisakkarit bazlı jel ortamında kolaylaştırılmış mikrovasküler anastomoz
Facilitated microvascular anastomosis in polysaccharide based gel environment
  1. Tez No: 607076
  2. Yazar: HASAN KÖMÜRCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Mikrocerrahi damar anastomozunda altın standart yöntem geleneksel sütür anastomozudur. Geleneksel sütür anastomozu teknik olarak zor, tecrübe gerektiren ve zaman alıcı bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, geleneksel sütür anastomozunun yeni bir bakış açısıyla pektin kalsiyum klorür jel ortamında daha kolay ve hızlı yapılmasıdır. Yöntemler: 24 adet erkek Sprague Dawley sıçan 2 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplarda sağ femoral arterde uç-uca sütür anastomozu yapılmıştır. Deney grubunda, arteriyotomi öncesi anastomoz ortamına pektin kalsiyum klorür jel enjeksiyonu yapılmıştır. Kontrol grubunda bu enjeksiyon yapılmamıştır. Anastomoz süreleri ölçülmüş, sütür sayıları kaydedilmiştir. Anastomozdan hemen sonra ve histolojik örnekler alınmadan hemen önce patens testleri yapılmıştır. Gruplar kendi aralarında 1. ve 6. hafta sakrifiye edilmek üzere 2 alt gruba ayrılmıştır. Doku örneklerinde dev hücre sayısı, CD 68(+) hücre sayısı, lümen genişliği, duvar kalınlığı, inflamasyon ve fibrozis değerlendirmeleri yapılmıştır. Bulgular: Her iki grupta anastomoz patens oranları 8/11 (%72) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Background: Conventional suture technique is the gold standart method in microvascular anastomosis. This is a technically hard method, which is also time consuming and requires experience. The aim of this study is to simplify and facilitate conventional suture technique with a new perspective by using pectin calcium chloride. Methods: 24 Sprague-Dawley rats were divided into two groups. In all groups, right femoral artery end-to-end anastomosis was performed. In the experimental group, pectin calcium chloride gel was injected into anastomosis field before arteriotomy. This injection wasn't performed in the control group. Groups were divided into two subgroups between themselves as to be sacrificed in the first and sixth weeks. Anastomosis time was measured, suture numbers were recorded. Patency tests were performed both after anastomosis and just before collecting histological samples. Giant cell numbers, CD 68(+) cell numbers, lumen width, wall thickness, inflammation and fibrosis were evaluated. Results: Anastomosis patency rates were 8/11 (%72) in both groups.