Şirketlerin kar dağıtım politikalarının hisse(pay) senedi yatırımcılarının kararları üzerine etkisi
Impact of companies dividend (profit distribution) policies on the decisions of stock investors
- Tez No: 607085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRMAN TEVFİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Firmaların uyguladıkları temettü politikalarının diğer yatırım faktörleri gibi yatırımcı kararları üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak yapılan çalışmada kar dağıtım politikalarının, hisse(pay) senedi yatırımcılarının kararları üzerinde ne şekilde etkisi olduğu incelenmiştir. Çalışma kapsamında hisse senedine yatırım yapan yatırımcılar arasından rastgele seçilen 204 kişiye ulaşılmıştır. Bu 204 kişiye cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi ve meslek gibi demografik bilgilerin yanı sıra firmaların temettü politikaları hakkında sorular yöneltilerek elde edilen cevaplar SPSS(Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı)'de analiz edilmiştir. Elde edilen veriler sonucunda araştırmaya katılanların çoğunluğunun kadın olduğu, diğer yaş gruplarına oranla 26-35 yaş aralığında katılımcının daha fazla olduğu, katılımcıların genelinin eğitim durumunun lisans düzeyinde olduğu, 4500-5500 TL aralığında maaş grubunda yer alan daha fazla katılımcı olduğu ve mali işler ile ilgili meslek grupları başta olmak üzere çeşitli meslek gurubundan katılımcının yer aldığı gözlemlenmiştir. Ele aldığımız hipotezlerin analiz edilmesi neticesinde şirketlerin kar dağıtım politikalarının hisse(pay) senedi yatırımcılarının kararları üzerinde pozitif yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Divident policies implemented by firms are thought to have an impact on investor decisions, such as other investment factors. In this study, the effect of profit distribution policies on the decisions of stock investors is examined. Within the scope of the study, 204 randomly delected people were reached among the investors who invested in the stock. In the SPSS program, the answers obtained by asking these 204 people about demographic information such as gender, age education status, income level and occupation, as well as the dividend policies of the firms, were analyzed in the SPSS(Statistical Package for the Social Sciences) program. As a result of the data obtained, the majority of the participants were woman, 25-35 age groups, the majority of the participants were at the undergraduate level, 4500-5500 TL it was observed that there were more participants in the salary group and that there were participants from various profossional groups, especially the profossional groups related to financial affairs. As a result of the analysis of the hypotheses we discussed, it was found that the profit distribution policies of the companies had a positive effect on the decisions of the stock investors.