Ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler ders başarıları ile öz düzenlemeli öğrenme becerileri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between 7th grade students' social studies course achievements and self-regulated learning skills
- Tez No: 607105
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAFİZE ER TÜRKÜRESİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Sosyal bilgiler dersinin temel öğesi yaşamdır. Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilere; gerçek yaşam sorunlarıyla karşı karşıya getirilerek problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme, bulduğu çözüm önerilerini paylaşma, işbirliği yapma, tartışmalara etkin katılma vb. beceriler kazandırılmaktadır. Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin gerçek yaşam sorunlarıyla karşı karşıya getirilmesi sürecinde değişik toplumsal kaynaklardan yararlanılmaktadır. Bu kaynaklardan biri olan güncel olaylar, gerek öğrencilerin düşünme becerilerini geliştirmede gerekse geçmişi ve geleceği anlamlandırmada önemli görülmektedir. Bu çalışmanın amacı, yedinci sınıf öğrencilerinin öz-düzenleyici öğrenme stratejileri ile Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutum ve başarıları arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın örneklemini Kocaeli'nde farklı okullarda öğrenim görmekte olan 396 öğrenci oluşturmaktadır. Ölçekte öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerinin (yaş, cinsiyet vb.) belirlenmesine yönelik sorular sorulmuştur. Elde edilen veriler analiz edilmiştir. Öncelikli olarak sosyo-demografik değişkenlere yer verilmiştir. Veri araştırması sonucu elde edilmiş demografik bilgilerin analiz edilmesinde tanımlayıcı istatistik (frekans analizi ve betimsel istatistikler), güvenilirlik analizi Cronbach's Alfa, normallik testi Shapiro Wilk, bağımsız grup karşılaştırmasında t testi ve One-way ANOVA testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme algıları yüksektir. Cinsiyet ve akademik başarı değişkenlerine göre öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme algıları anlamlı bir farklılık göstermezken; okul türü değişkenine göre“Arayış”boyutunda imam hatip ortaokulunun aleyhine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin sosyal bilgiler ders başarıları ile öz düzenlemeli öğrenme düzeyleri arasında bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Social Studies course is one of the subjects in the primary education level, which take its subjects from real life and are intertwined with life. In the Social Studies course, students are brought to the real-life problems by problem solving, critical thinking, creative thinking, finding solutions, collaborating, active participation in discussions and so on. skills are gained. Different social resources are used in social studies course in the process of students facing real life problems. Current events, one of these sources, are considered important both in developing students' thinking skills and in making sense of past and future. The aim of this study is to investigate the relationship between seventh grade students' self-regulatory learning strategies and their attitudes and achievements towards Social Studies course. The sample of the study consisted of 394 students in different schools in Kocaeli. Questions were asked to determine the socio-demographic characteristics (age, sex etc.) of the students. The data obtained were analyzed. Priority is given to socio-demographic variables. Descriptive statistics (frequency analysis and descriptive statistics), reliability analysis Cronbach testis Alfa, normality test Shapiro Wilk, T Test and One-way ANOVA test were used for independent group comparison. According to the results of the research, students' self-regulated learning perceptions are high. According to the variables of gender and academic achievement, self-regulated learning perceptions did not show a significant difference. A significant difference was found aganist of the imam hatip secondary school in the“Quest”dimension according to the type of school variable. There was no relationship between students' social studies course achievement and self-regulated learning levels.