Doğum indiksiyonu sentetik oksitosinin yenidoğan umblikal kord gazına ve oksijen saturasyon düzeyine etkisi
The effect of synthetic oxytocin of labour induction, in newborn umblical cord gas
  1. Tez No: 607106
  2. Yazar: AYFER KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ALPARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Araştırma Tokat Devlet Hastanesi'nde (18.01.2019 -13.11.2019) randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini hastaneye doğum yapmak amacıyla başvuran kadınlar (N=965) oluştururken, örneklemini ise randomize olarak seçilen 120 kadın ve yenidoğan bebek oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; nicel gruplar arası ortalamalar Bağımsız Örneklem t Testi, İki Ortalama Arasındaki Farkın önemlilik testi, Tekrarlı Ölçümlerde İki Yönlü Varyans Analizi veya Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Nitel değişkenler arası ilişkiler ise Ki-Kare Testi kullanılarak değerlendirildi. Randomizasyonun etkisinin sürdürülmesinde ve eksilme yanlılığının önlenmesinde eksilen katılımcılar için tedavi amacına yönelik analiz (intention-to-treat analiz) (ITT), beklenti maksimizasyon yöntemi ile kayıp gözlem analizi kullanılmıştır. Bulgular: Doğum indüksyonu amacı ile uygulanan sentetik oksitosinin umblikal kord kan gazı parametreleri (pH, laktat, PCO2, actuel vestandart bikarbonat) deney grubu ve kontrol grubu içerisi karşılaştırmaları yapıldığında, aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Doğum indüksyonu amacı ile uygulanan sentetik oksitosinin1., 5., 10. dakika Apgar skoru üzerine etkisi gruplar arası ve grup içerisi karşılaştırıldığında, aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0,05). Doğum indüksiyonu amacı ile uygulanan sentetik oksitosinin 2.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to evaluate the effect of synthetic oxytocin application administered for induction of labor on the umbilical cord blood gas and oxygen saturation level of the neonate. Materials and Methods: The study was carried out in Tokat State Hospital (18 January 2019 -13 November 2019) using a randomized controlled trial design. While the population of the study consisted of women (N = 965) who came to the hospital for delivery, the sample included 120 women and newborn babies who were randomly selected. The data were collected using a“Personal Information Form”. In the analysis of the data, Independent Samples T-test, Student's T-test, Two Way Analysis of Variance in Repeated Measurements or One Way Variance Analysis (ANOVA) were employed for analyzing the relationship between quantitative inter-group mean scores. On the other hand, the relationships between qualitative variables were analyzed using the Chi-square test. In maintaining the effect of randomization and preventing attrition bias, intention-to-treat analysis (ITT), expectation-maximization method, and incomplete observations analysis were employed for the missing participants. Findings: The comparison of the umbilical cord blood gas parameters (pH, lactate, PCO2, actual and standard bicarbonate) of synthetic oxytocin administered for induction of labor between the experimental group and the control group indicated that there was no significant difference between the groups (p> 0.05). The effect of synthetic oxytocin administered for induction of labor on the Apgar score at the 1st, 5th, and 10th minutes did not yield significant inter-group and intra-group differences (p> 0.05).