Bab'aziz filmi bağlamında, tasavvufun sinemasal ifadesi
The cinematic expression of sufism in the context of movie Bab'aziz
  1. Tez No: 607107
  2. Yazar: OĞUZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Radyo-Televizyon, Religion, Radio and Television
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışma, temelde iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tasavvuf ve sinemanın dil, anlam, anlatım ve sanat kavramları üzerinden birbirleriyle olan muhtemel ilişkileri değerlendirilmeye çalışılmış, ikinci bölümde ise somut bir örnek olan Bab'Aziz filmi tasavvuf bağlamında incelenmiştir. Kadim yazılı tasavvuf geleneği ve tarihsel pratiklerinin, anlatım aracı olarak sinemayı kullanma imkanları üzerinde durulmuştur. Geçmişi ve geleceği bağlayabilen kabiliyetiyle Tasavvufi literatürün, yeni denilebilecek bir sanat dalı olan sinemada, sinema diliyle yorumlanması gerekmektedir. Bu yorumlama sürecinde dikkat edilmesi gereken hususların ne olabileceğine dil, anlam, anlatım ve sanat boyutunda işaret edilmeye çalışılmıştır. Bu teorik ve kavramsal çalışma zemini sonrasında, pratik örnek olabilecek Bab'Aziz filmi ele alınmıştır. Filmde, sinema diliyle ifade edilen tasavvufi bazı kavramlara yoğunlaşılarak, bu kavramlar, filmin hikayesi içerisinde çözümlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study basically consists of two parts. In the first part, the possible relations of sufism and cinema with each other through language, meaning, narration and art concepts are tried to be reviewed. In the second part, Bab'Aziz film which is a concrete example is interpreted in the context of Sufism. In this study, The ancient written tradition of Sufism and its historical practices were elaborated on the possibilities of using cinema as a means of expression. Sufi literature, with its ability to connect the past and the future, should be rendered in the language of cinema which is a new branch of art. In this render process, it is tried to be pointed out in terms of language, meaning, narration and art. After this theoretical and conceptual background, Bab'Aziz film, which can be a practical example, is discussed. In this review, focuses on some concepts of Sufism used with the language of cinema and tries to decode it within the story of the film.