Hidrokarbonla kirlenmiş topraklardan izole edilen bakterilerden pigment üretimi
Production of pigment by isolated microorganisms from hydrocarbon pollution of soil
  1. Tez No: 607135
  2. Yazar: SEZEN YILDIRIM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, DOÇ. PINAR AYTAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Renk maddeleri her türlü ürün için önemlidir. Tüketici, ürünün ilk önce rengine daha sonra içeriğine dikkat etmektedir. Bu nedenle ilk başlarda doğada bulunan bitkiler, daha sonraları ise mikroorganizmalar renk elde etmek için kullanılmaktadır. Doğal olana ilgi arttıkça, sentetik boyaların kullanımı azalmaya başlamış ve mikrobiyal pigmentlerin pazar payı artmaya başlamıştır. Sunulan tez çalışması kapsamında, başka bir çalışmada kullanılmak üzere Eskişehir sanayi bölgesinde hidrokarbonla kirlenmiş topraklardan izole edilen mikroorganizmalardan pigment üretici 4 izolat olduğu belirlenmiştir. Etkin üretici 4 izolat için mineral tuz ortamında gerçekleşen inkübasyon sonrasında örneklerden ekstraksiyon çalışmaları yapılmış ve ekstrakte edilebilen C1 ve C7 izolatları çalışma için seçilmiştir. Etkin üretici izolat ile mikrobiyal pigment üretimi için besiyeri bileşenleri ve inkübasyon süresi optimizasyonu yapılmıştır. Optimum inkübasyon süresi 10 gün, optimum pH ise 7 olarak belirlenmiştir. C1 izolatı için mikrobiyal pigment üretimine en çok gün, CH3COONa, FeSO4.7H2O, K2HPO4, KH2PO4 etki ederken C7 izolatı için gün, NH4Cl, KH2PO4, maya özütü, MgSO4.7H2O, glikoz etki etmektedir. Mikrobiyal pigment üretici izolatlar 16S rRNA sekans analizi sonuçlarına göre %100 benzerlik oranı ile Gordonia terrae strain M1-3 ve Enterobacter ludwigii strain AB-188 ile benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Color is important for all kinds of products. At first, comsumers take care of color of product and than content. Therefore, at first naturally occurring plants, and later microorganism is used to obtain the color. When interest in natural ones increased, began to decrease the use of synthetic dyes and microbial pigments market share began to increase. The thesis project presented, in order to use in another project, it has been identified from the microorganisms which are insulated from the hydrocarbon polluted soil in Eskişehir industrial area that there are 4 isolates which are pigment generator. After incubation of 4 efficient producers izolates in mineral salts medium, extraction studies have been made from the samples and C1 and C7 extractable isolates have been selected for the study. With efficient producers isolates, medium components and the incubation time are optimized for microbial pigment production. The optimum incubation time 10 days and optimum pH was determined to be 7. While days, CH3COONa, FeSO4.7H2O, K2HPO4, KH2PO4 effects on C1 isolates for microbial pigment production, for C7 isolate effects from days, NH4Cl, KH2PO4, yeast extract, MgSO4.7H2O, glucose. When 16S rRNA analysis was carried out, this bacterium was shown that it was a close relative with %100 smilarity ratio of Gordonia terrae strain M1-3 and Enterobacter ludwigii strain AB-188 species.