2009-2019 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirmiş olduğu inovatif projelerin halkın üzerindeki etkisi
The effect of the innovative projects of Antalya Metropolitan Municipality on the public between 2009-2019
- Tez No: 607134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN BECEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İktisat, ihtiyaçların giderilebilmesi için dünya üzerinde ki kıt kaynakların verimli bir şekilde kullanarak daha fazla fayda sağlanmasıdır. Bu tanım çok basit görünse de aslında kollarının sayısını bilemediğimiz bir ahtapottan bahsetmektedir. Çok fazla değişkeni barındıran bu bilim dalını kontrol etmenin imkansız olduğunu söylesek, yanlış olmayacaktır. Özellikle küreselleşen dünya düzeninde ticaret anlamında sınırların kalktığı, iletişimin kusursuz, ulaşımın ise çok üst seviyelere geldiği bir platform söz konusudur. Sadece ürün/hizmet satın alımında kullanılan para dahi günümüzde alınıp satılan bir mal haline geldiğini düşünürsek kurumların bu iktisadi koşullarda yaşam döngülerini sürdürebilmeleri için farklı yöntemler geliştirmeleri gerekmektedir. Rekabet arttığı günümüz şartlarında en önemli yöntemlerden birisi de inovasyondur. Bu sistemi kurumsallaştıran bir kurum ürünün/hizmetin, üretim, pazarlama ve sonrasında ki aşamalarda ki süreçlerde müşteri lehine oluşturacağı farklılıklar, pazar payını arttıracaktır. Elbette ki bu sistemi kurumların uygulaması, dünya pazarında pay sahibi olmasında yeterli olmayacaktır. Bu sistemi ülke olarak benimsemeli ve topyekûn hareket edilmelidir. Ülkenin refah düzeyinin artması ekonomik verileri pozitif yönde etkileyecektir. Sistemin ulusal seviyelere yayabilmek için sadece kurumların değil üniversitelerin, kamu kurumların, sivil toplum örgütleri gibi inovatif projelerin ortaya çıkartıp uygulanmasını sağlayacak kuruluşların bu kültüre uyum sağlaması ve ortak platformlarda birleşmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı ise dernek, vakıf, birlik, üniversite, kurumlar gibi kuruluşlarla iletişim ve işbirliği içerisinde olan halka hizmet veren bir kurum olan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin son 10 yılda gerçekleştirdiği inovatif projelerin halkın üzerinde ki etkisini ölçmektir. Çalışma kapsamında 19 ilçe 20177 m2 alanda ve 2.426.356 kadar nüfusa bağlı olarak yapılmıştır. Bu ölçümün sonucunda şehri yöneten yöneticilerin proje üretirken nasıl bir yol izlemesi hususunda yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Economics is to provide more benefits by using scarce resources in the world in order to meet the needs efficiently. Although this definition seems very simple, it actually refers to an octopus whose number of tentacles we don't know. It would not be wrong to say that it is impossible to control this branch of science that contains so many variables. Particularly in the globalizing world order, there is a platform where the borders are removed in terms of trade, the communication is flawless, and transportation is at a very high level. Considering that even the money used in the purchase of products / services has become a commodity that is bought and sold today, companies need to develop different methods in order to sustain their life cycles under these economic conditions. One of the most important methods in today's conditions where competition is increasing is innovation. A company that institutionalizes this system will increase its market share in the differences that the product / service will create in favor of the customer in the processes of production, marketing and subsequent stages. Of course, the application of this system will not be enough for the companies to have a share in the world market. This system should be adopted as a country and should be acted as a whole. Increasing the welfare level of the country will positively affect economic data. In order to spread the system to national levels, not only companies, but also universities, public institutions, non-governmental organizations, such as innovative projects that will ensure the implementation and implementation of this culture needs to be adapted and united on common platforms. The aim of this study is to measure the impact of the innovative projects implemented by Antalya Metropolitan Municipality, which is an institution that provides services to the public in cooperation with organizations such as associations, foundations, unions, universities and companies. The result of this measurement is to help the city managers to follow the course of the project.