Hemşirelerde özyeterlilik düzeyinin tamamlayıcı ve alternatif tedavi konusundaki tutuma etkisi
Influence of self-efficiency level of nurse on their attitudes towards complamantary and alternative therapy
  1. Tez No: 607149
  2. Yazar: TUĞBA EROL KAYMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çalışma, hemşirelerde özyeterlilik düzeyinin tamamlayıcı ve alternatif tedavi konusundaki tutuma etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Analitik nitelikteki araştırmanın evrenini bir üniversite hastanesinde çalışan 350 hemşire, örneklemini bu hemşireler arasından çalışmayı kabul eden 230 hemşire oluşturdu. Veriler, genel bilgi formu, Tıp Dışı Alternatif Uygulamalar Hakkındaki Görüşler Formu ve Genel Öz-Yeterlik Ölçeği aracılığı ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelikler, ortalamalar, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Yaş ortalamaları 32.88±6.64 olan olguların %88.3'ü kadındır. Hemşirelerin %83.9'u lisans mezunudur, %37.4'ünün çalışma süresi 1-5 yıldır. Hemşirelerin %48.7'i dahiliye kliniklerinde, %75.2'si serviste çalışmaktadır. Hemşirelerin %72.6'ı TAT kullanımı konusunda bilgi sahibidir ve bunların %23.4'ü TAT kullanımı konusundaki bilgi düzeyini yeterli bulmaktadır. Hemşirelerin %21.3'ü daha önce TAT kullanmış, bunların %44.9'u tedavi amaçlı TAT kullanmıştır. Hemşirelerin %60'ı tamamlayıcı ve alternatif yöntemlerin tıbbi tedaviye daha iyi yanıt alınmasını sağladığını, %70.0'i tamamlayıcı ve alternatif yöntemlerin tedavisi mümkün olan basit hastalıklar için de kullanılabileceğini, %89.1'inin tamamlayıcı ve alternatif yöntemlerin kullanılabilmesi için daha fazla bilimsel kanıta ihtiyaç duyulduğunu ifade etti. Hemşirelerin genel özyeterlilik puanı ortalamaması 35.09±5.29'dur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of self-efficacy level on complementary and alternative treatment attitudes in nurses. The universe of the analytical study consisted of 350 nurses working in a university hospital and 230 nurses who accepted to work among these nurses. Data were collected through general information form, Opinions about Non-MedicalAlternative Practices Form and General Self-Efficacy Scale. Percentages, means, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test and Spearman Correlation Analysis were used to evaluate the data. 88.3% of the cases with a meanage of 32.88 ± 6.64 were women. 83.9% of the nurses have a bachelor's degree and37.4% have a working period of 1-5 years. 48.7% of the nurses work in internal medicine clinics and75.2% work in the ward. 72.6% of the nurses had knowledge about CAM use and23.4% of them found the level of knowledge about CAM use sufficient. 21.3% of the nurses had used CAM before and44.9% of them had used CAM for treatment. 60% of nurse sstated that complementary and alternative methods provided better response to medical treatment, 70.0% said that complementary and alternative methods could be used for simple diseases that could be treated, 89.1% needed more scientific evidence to use complementary and alternative methods. Has expressed. The mean self-efficacy score of the nurses was 35.09 ± 5.29.