Hemşirelik öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeyi ile öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nursing students' first aid knowledge level and self-efficacy beliefs
  1. Tez No: 663759
  2. Yazar: FİGEN KARAÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kazalar tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunları ve can kayıp nedenlerinin başında yer almaktadır. İlk yardım eğitimi almış kişilerce zamanında ve doğru bilgilerle yapılan uygulamalar hayat kurtarmaya ve sağ kalıma önemli destek sağlarken, eksik ya da yanlış bilgilerle yapılan müdahaleler sakat kalımlara ve can kayıplarına neden olmaktadır. İlk yardım uygulamalarında başarılı olabilmek için güncel bilgiye sahip olmanın yanında kişinin bilgisini beceriye dönüştürüp doğru müdahaleyi başlatabilen ve olay anını yönetebilen yeterlikte olması da hayati önem arz etmektedir. Hemşireler hasta ve yaralılarla ilk ve en sık karşılaşan meslek grubunda yer alırken gerek sosyal gerekse iş hayatlarında uygun müdahaleleri tereddüt etmeden başlatabilme yetisine sahip olmalılardır. Bu bağlamda geleceğin hemşireleri hemşirelik öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeylerinin ve ilk yardım öz yeterliliklerinin bilinmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin ilk yardım bilgi düzeyleri ile öz yeterlilik inançları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-niteliksel tipte yapılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İnsan Araştırmaları Etik Kurulundan etik izin, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinden yazılı izin ve hemşirelik öğrencilerinden sözlü onam alınmıştır. Çalışma 15.12.2019-15.03.2020 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde öğrenimine devam eden 551 öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri; öğrencilerin bireysel özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Anketi”, ilk yardım bilgi düzeyinin değerlendirildiği“İlk Yardım Bilgi Düzeyi Anketi”ve ilk yardım öz yeterliliklerinin değerlendirildiği“İlk Yardım Öz Yeterlilik Ölçeği”ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accidents are among the most significant health problems and causes of loss of life in our country as well as all over the world. While timely and accurate practices by people who have received first aid training provide significant support for life saving and survival, interventions with incomplete or incorrect knowledge cause disability and loss of life. In order to be successful in first aid practices, it is vital to have up-to-date knowledge and also to be capable of transforming the knowledge into a skill and initiating the correct intervention, and to be competent to manage the moment of the event. While nurses are among the professions that encounter patients and injured people first and most frequently, they should have the ability to initiate proper interventions in their social and work life without hesitation. In this context, it is very important to know the first aid knowledge levels and first aid self-efficacy of the tomorrow's nurses, nursing students. This study was conducted in a descriptive-qualitative type to determine the relationship between nursing students' level of first aid knowledge and self-efficacy beliefs. In order to conduct the study, ethical permission from Zonguldak Bülent Ecevit University Human Research Ethics Committee, written permission from Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Health Sciences and verbal consent from nursing students were obtained. The study was carried out between 15.12.2019-15.03.2020 with 551 students, continuing their education in Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Health Sciences / School of Nursing. The study data were obtained through the“Personal Information Questionnaire”, which includes the individual characteristics of the students, the“First Aid Knowledge Level Questionnaire”in which first aid knowledge level was evaluated, and the“First Aid Self-Efficacy Scale”in which first aid self-efficacy was evaluated.