Bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerde psikolojik sermaye ile merhamet yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between psycholocigal capital and compassion fatigue in doctors and nurses working in a education research hospital
  1. Tez No: 617713
  2. Yazar: HANİFE SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİYE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerde yapılan bu çalışmanın amacı; merhamet/eşduyum yorgunluğu ve psikolojik sermaye düzeyini etkileyen faktörleri belirlemek ve merhamet/eşduyum yorgunluğu ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bu araştırma Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Hastanede çalışan 332 katılımcı (157 hekim, 175 hemşire) evreni, dahil edilme kriterlerini karşılayan 205 katılımcı (83 hekim, 122 hemşire) örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; yarı yapılandırılmış görüşme formu, Çalışanlar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Psikolojik Sermaye Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Kruskall Wallis, Man Whitney U testleri, Spearman korelasyon ve lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine factors on the level of compassion fatigue and psychological capital, and to investigate the relation between compassion fatigue and psychological capital for doctors and nurses who work at training and research hospital. This cross sectional, descriptive and regressive research is carried out in Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Traning and Research Hospital. There were 332 participants (universe) (157 doctors, 175 nurses) working in the hospital and 205 participants (sample) (83 doctors, 122 nurses) who met the inclusion criteria. Semi-structured interview form, quality of life scale for workers and psychological capital ratio are used for the data collection. Datasets are evaluated with Kruskall Wallis, Man Whitney U tests, Spearman correlation and logistic regression analysis.