İmmün yetmezliği olan hastalarda akut invaziv fungal rinosinüzit gelişiminde ve klinik seyrinde etkili prognostik faktörlerin incelenmesi
  1. Tez No: 607212
  2. Yazar: VELİ ÇETİNASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Akut invaziv fungal rinosinüzit (AIFR) nadir görülen ölümcül bir hastalıktır. Hastalığın gelişmesinde; immün yetmezliğe neden olan hematolojik maligniteler ve kontrolsüz diyabet rol oynar. Bu çalışmada, AIFR gelişiminde rol oynayan risk faktörleri ve klinik seyri etkileyen prognostik faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yapılmıştır. 2017 ve 2019 yılları arasında AIFR tanısı konulan 22 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastaların demografik özellikleri, semptomları, fizik muayene bulguları, radyolojik tutulumları (bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme), patoloji ve kültür sonuçları ile sağ kalım ilişkisi değerlendirildi. Ayrıca hemogram, kan glukoz düzeyi ve c-reaktif protein (CRP) düzeyi çalışıldı. Özellikle nötropeni süresi, düzeyi ve düzelme süresi ile sağ kalım arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Hastalığın erkeklerde daha fazla (1,2:1) ve görülme yaşının ortalama 47,9 (5-82) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Background: Acute invasive fungal rhinosinusitis (AIFR) is a rare and fatal disease. In the development of the disease; hematologic malignancies that cause immunodeficiency and uncontrolled diabetes play an important role. The aim of this study was to investigate the risk factors that play a role in the development of AIFR and prognostic factors affecting clinical course. Methods: The study was conducted prospectively the Department of Ear Nose Throat at Erciyes University Medical Faculty Gevher Nesibe Hospital. 22 patients diagnosed with AIFR between 2017 and 2019 were included in the study. Demographic characteristics, symptoms, physical examination findings, radiological involvement (computed tomography and magnetic resonance imaging), pathology and culture results and survival relationship of all patients were evaluated. In addition, hemogram, blood glucose and c-reactive protein (CRP) levels were studied. In particular, the relationship between neutropenia duration, level, recovery time and survival was evaluated. Results: It was found that the disease was more common in males (1,2: 1) and the mean age was 47,9 (5-82).