Bazı yağların gıda kaynaklı patojen bakteriler üzerindeki antimikrobiyal etkisi
Antimicrobial effect of some oils on foodborne pathogen bacterias
- Tez No: 607211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ KARABIYIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada argan, bergamot, çörekotu, nar çekirdeği ve zencefil yağlarının antimikrobiyel özelliklerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda öncelikle mikrobiyel kalitesi belirlenmiş, daha sonra ise antibakteriyel özellikleri MİK testleri ile incelenmiş ve bu amaçla test kültürleri olarak Bacillus cereus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella Thypimurium ve Staphylococcus aureus kullanılmıştır. Yağ örneklerinin yağ asidi kompozisyonları ve serbest yağ asitlikleri belirlenmiştir. Çalışmanın ilk safhasında, toplam mezofilik aerobik bakteri, toplam termofilik aerobik bakteri sayımı, maya ve küf sayımı, Staphylococcus aureus sayımı, toplam ve fekal koliform bakteri sayımı, Escherichia coli varlığı, Listeria monocytogenes varlığı, Salmonella varlığı tespiti analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları,
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the antimicrobial properties of argan, bergamot, black cumin, pomegranate seed and ginger oils. In the scope of the study, microbial quality, physicochemical and antimicrobial properties were examined. Bacillus cereus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella Thypimurium and Staphylococcus aureus were used as test cultures. In the first phase of the study, total mesophilic aerobic bacteria, total thermophilic aerobic bacteria count, yeast and mold count, Staphylococcus aureus count, total and fecal coliform bacteria count, Escherichia coli presence, presence of Listeria monocytogenes, Salmonella presence were analyzed. The results were found to be