İntranazal mukormikozis enfeksiyonu ile gelen hastalarda preoperatif bulguların intraoperatif bulgular ile korelasyonu ve postoperatif surveye etkisi
- Tez No: 632442
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM MEÇO
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mukormikozis, immun yetmezliği olan hastalarda nadir ancak ölümcül seyir eden bir fungal enfeksiyondur. Nadir görüldüğünden literatürde uygun tedavi hakkında sınırlı bilgiler mevcuttur. Çalışmamızın amacı, AIFRS'te görülen klinik bulguları tanımlamak ve yüksek riskli bu hasta gurubuna yaklaşımımızı sunmak. Materyal Metot: Ankara üniversitesi tıp fakültesi KBB kliniğinde 2016 – 2019 yılları arasında mukormikozis nedeni ile endonazal endoskopik operasyonu yapılan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Tüm verilerine ulaşılamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Verilerindeki ve takiplerindeki tüm verilerine ulaşılan; mukormikozis ön tanısı ile endonazal endoskopik operasyonu yapılan toplam 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların epikrizleri, nazal endoskopileri, operasyon öncesi yapılan radyolojik tetkikleri, operasyon sırasında alınan video kayıtları ve hasta takip formları incelendi.
Özet (Çeviri)
Mucormycosis is a rare but rapidly fatal fungal infection almost always seen in patients with immune deficiency. There is limited information about appropriate treatment in the literature. The aim of our study is to define the clinical findings seen in AIFRS and to present our approach to this high-risk patient group. Materials and methods: The data of patients who underwent endonasal endoscopic surgery due to mucormycosis between 2016 and 2019 at the Ankara university faculty of medicine ENT clinic were analyzed retrospectively. Patients whose all data were not available were excluded from the study. A total of 54 patients who underwent endonasal endoscopic surgery with a pre-diagnosis of mucormycosis were included in the study. Epicrises, nasal endoscopies, radiological examinations performed before the operation, video recordings taken during the operation and patient follow-up forms were analyzed retrospectively.