Göz tutulumu olmayan Behçet hastalığı tanısı konulmuş olgularda optik koherens tomografisi bulgularının incelenmesi
Optical coherence tomography findings in patients with Behçet'sdisease without eye involvement
- Tez No: 607221
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Behçet hastalığı (BH), 1937 yılında Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından oral aft, genital ülser ve üveit üçlemesi ile tanımlanan, alevlenme ve remisyonlarla seyreden, kronik ve multisistemik bir vaskülittir. Hastalık daha çok orta yaş grubunda görülmesine rağmen tüm yaş grupları etkilenebilir. Tipik oküler tutulum, hipopiyonlu panüveit ve retinal vaskülit şeklindedir. Biz çalışmamızda; optik koherens tomografisi (OKT) ile, otomatik segmentasyon (OS) yazılımı kullanarak, muayenesinde oküler tutulumu olmayan hastalarda peripapiller retinal sinir lifi tabakası (pRSLT), maküler retinal sinir lifi tabakası (mRSLT), maküler ganglion hücre tabakası (mGHT), maküler iç pleksiform tabaka (mİPT), santral maküler kalınlık (SMK) ve koroidal kalınlık (KK) değişimlerini saptamayı; bunun sonucunda hastalığın gözle görülmeyen retinal tutulumunu ortaya çıkarmayı amaçladık. Bu çalışmada mart 2017-mart 2019 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı rutin polikliniklerine oftalmolojik muayene için başvuran, Behçet tanılı fakat göz tutulumu olmayan 53 hastanın 106 gözü (yaş aralığı; 19-57 yıl) ile benzer yaş grubundaki sağlıklı 54 kişinin 108 gözü; OKT ile pRSLT, mRSLT, mGHT, mİPT, SMK ve KK açısından karşılaştırıldı. Ayrıca Behçet hastalarının verileri, kendi içinde, sadece kolşisin kullananlar-kolşisinle beraber ek ilaç kullananlar olacak şekilde karşılaştırıldı. Hasta ve kontrol grubunda yer alanların pRSLT ölçümleri karşılaştırıldığında, superior nazal kadrandaki pRSLT ölçümü hasta grupta daha incedir ve bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.003). Maküler RSLT ölçümleri karşılaştırıldığında, ortalama hacim, iç süperior, dış süperior ve dış inferior kadranda mRSLT kalınlığı hasta grupta kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olacak şekilde incelmiş saptanmadı (p=0,001, p=0,032, p=0,015, p=0,006). Maküler GHT ölçümleri karşılaştırıldığında; ortalama hacim, iç nazal, dış nazal, iç süperior, iç temporal, dış temporal ve iç inferior kadranda GHT kalınlığı hasta grupta kontrol grubuna göre istatistiksel iv anlamlı olacak şekilde incelmiştir (p=0,004, p=0,003, p=0,019, p=0,001, p=0,016, p=0,014, p=0,010). Maküler İPT, hasta grupta; iç nazal, iç süperior ve iç inferior kadranda istatistiksel anlamlı olacak şekilde incelmiştir (p=0,010, p=0,026, p=0,011). Ortalama SMK açısından istatistiksel anlamlı fark bulunamamıştır. Koroid kalınlığı açısından karşılaştırıldığında; subfoveal koroid kalınlığı (SFKK), nazal koroid kalınlığı (NKK) ve temporal koroid kalınlığı (TKK) iki grup arasında istatistiksel anlamlı farklı değildi. Behçet hastalığında, muayene ile oküler tutulum olmasa da, OKT ile retinadaki değişiklikleri saptayabileceğimizi düşünmekteyiz. Bu sebepten ötürü, bu hastaların tanı ve takibinde OKT kullanımı gittikçe artan bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Disease Without Eye Involvement Behçet's Disease (BD), is a chronic and multisystemic vasculitis that has periods of inflammation and remission and, is identified by Prof.Dr. Hulusi Behçet in 1937 with the triad of oral aphthae, genital ulcer and uveitis. Altough the disease is most often seen amongst middle aged individuals, entire group of age can be affected. Typical ocular involvement is panuveitis with hypopyon and retinal vasculitis. In our study we aimed to detect the variations of peripapillary retinal nerve fiber layer (pRNFL), macular retinal nerve fiber layer (mRNFL), macular ganglion cell layer (mGCL), macular inner plexiform layer (mIPL), central macular thickness (CMT) and coroidal thickness (CT) by using automatic segmentation (AS) with optical coherent tomography (OCT); and consequently reveal the unseeable retinal involvement of the disease. In this study, 106 eyes of 53 patients (age range; 19-57 years) that had Behçet's disease but no eye involvement and 108 eyes of healthy 54 individuals of similar group of age –both referred to policlinics of Uludağ University Medical Faculty Department of Eye Diseases for ophthalmological examination between March 2017-March 2019- were compared in terms of pRNFL, mRNFL, mGCL, mIPL, CMT and CT by using OCT. In addition, the datas of Behçet patients were compared in itselves in terms of using only colchicine-other drugs additional to colchicine. When measurements of pRNFL of patient group and control group were compared, pRNFL measurement of superior nasal quadrant was found to be thinner in patient group and this difference is statistically significant (p=0.003). When macular RNFL measurements were compared, the thickness of mRNFL in internal superior, external superior and external inferior quadrant and mean volume were found to be statistically significantly thinned in patient group than control group (p=0,001, p=0,032, p=0,015, p=0,006). When GCL measurements were compared, the thickness of GCL in internal nasal, external nasal, internal superior, internal temporal, external temporal and vi internal inferior quadrant and mean volume were found to be statistically significantly thinned in patient group than control group (p=0,004, p=0,003, p=0,019, p=0,001, p=0,016, p=0,014, p=0,010). Macular IPL were statistically significanlty thinned in internal nasal, internal superior and internal inferior quadrant in patient group (p=0,010, p=0,026, p=0,011). There was no significant different in terms of mean CMT. When compared in terms of choroidal thickness, subfoveal choroidal thickness (SFCT), nasal choroidal thickness (NCT) and temporal choroidal thickness (TCT) were not significantly different between the groups. In Behçet's Disease, even if not any ocular involvement, we think we may be able to detect the variations of retina by using OCT. For this reason, utilizing OCT for the diagnosis and follow-up of these patients has an increasing importance.