Temporomandibular kapsül içi düzensizliklerde düşük düzeyli lazer ve tek girişli artrosentez uygulamasının değerlendirilmesi
Evaluation of low level laser therapy and single entry arthrocentesis in temporomandibular intracapsular disorder
  1. Tez No: 607222
  2. Yazar: KÜRŞAT SEÇME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLPERİ KOÇER, DOÇ. DR. MEHMET FATİH ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Temporomandibular düzensizliklerde birçok tedavi yöntemi vardır. Bu tedaviler cerrahi ve cerrahi olmayan tedaviler olarak 2'ye ayrılırlar. Düşük Düzeyli lazer terapisi cerrahi olmayan tedavilere örnektir. Artrosentez uygulaması cerrahi tedavilere örnektir. Her iki tedavinin de uygulanma amacı eklem ağrısı, eklem sesi gibi şikayetlerin ortadan kaldırılması ve mandibular hareketlerin arttırılmasıdır. Çalışmada 15 hasta yer almıştır ve 30 temporomandibular ekleme tedavi uygulanmıştır. Eklemlerinde redüksiyonlu veya redüksiyonsuz disk deplasmanına sahip hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Lazer uygulaması 15 ekleme 940 nm dalga boyuna sahip InGaAsP diyot lazer (100 mW, 4,5 J/cm²) ile 3 farklı noktadan (90 sn x 3 nokta) toplam 10 seans uygulanmıştır. Artrosentez uygulaması 15 ekleme tek girişli tip 2 sınıflamasında bulunan Y şekilli kanül ile Holmlund (tragus-lateral kantus çizgisi) çizgisi referansıyla tragusun 1 cm önünden ve çizginin 2 mm altından girilerek 100 ml steril serum fizyolojik ile ilk seansta yapılmıştır. Artrosentez ve lazer uygulamalarının takip ölçümleleri işlem öncesi, işlem sonrası 1. gün, 2. gün, 1. hafta, 2. hafta, 3. hafta ve 1. ayda yapılmıştır. Bu süreçte lazer uygulamasına devam edilmiştir. Artrosentez ve lazer grupları kıyaslandığında lazer grubu ilk bir hafta içinde ağrıda daha fazla azalma sağlamıştır ve konforu daha çok arttırmıştır. Eklem sesi ve lateral hareketlerde her iki grupta da azalma olmasına rağmen aralarında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Artrosentez ve lazer grupları 1 aylık değerlendirme sonunda eklem ağrılarını, eklem seslerini azaltmış ve eklem konforu ile eklem lateral hareketlerini arttırmışlardır. Ağrı ve konfor açısından ilk 1 hafta daha başarılı olması ve lateral hareket ile eklem sesi üzerine tedavi etkinliğinin benzer olması nedeniyle TME iç düzensizliğine sahip hastalarda öncelikli olarak daha az invaziv olan düşük düzeyli lazer tedavisini önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
There are many treatment methods for temporomandibular disorders. These treatments are divided into two as surgical and non-surgical treatments. Low Level laser therapy is an example of non-surgical treatments. Arthrocentesis is an example of surgical treatment. The aim of both treatments is to eliminate complaints such as joint pain and joint sound and to increase mandibular movements. The study included 15 patients and 30 temporomandibular joint treatments. Patients with disc displacement with or without reduction in their joints were included in the study. Laser application InGaAsP diode laser (100 mW, 4.5 J / cm²) with a wavelength of 940 nm was applied to 15 tmj for a total of 10 sessions at 3 different points (90 sec x 3 points). Arthrocentesis was performed in the first session with 100 ml sterile saline by entering 1 cm in front of the tragus and 2 mm below the line with reference to Holmlund (tragus-lateral cantus line) with a Y-shaped cannula classified as single entry type 2 into 15 tmj. Follow up measurements of arthrocentesis and laser applications were performed before the procedure, after 1st day, 2nd day, 1st week, 2nd week, 3rd week and 1st month. Laser application was continued in this process. When arthrocentesis and laser groups were compared, the laser group provided more pain relief and increased comfort in the first week. Although there was a decrease in joint sound and lateral movements in both groups, no significant difference was found between them. Arthrocentesis and laser groups decreased joint pain, joint sounds and increased joint comfort and lateral motion at the end of 1 month evaluation. We recommend low level laser treatment which is primarily less invasive in patients with internal disordered TMJ, since it is more successful in the first week in terms of pain and comfort, and treatment efficacy on lateral motion and joint sound is similar.