Kliniğimizde intraoperatif sıcak kemoterapi uygulanmış gastrointestinal tümör hastalarında morbidite değerlendirilmesi
Morbidity assessment of patients that was performed intraoperative hyperthermic chemotherapy for gastrointestinal tumors in our clinic
  1. Tez No: 607220
  2. Yazar: YUSUF EMRE AYTİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızın amacı sitoredüktif cerrahi uygulanan ve sonrasında intraoperatif sıcak kemoterapi işlemi yapılan, lokal ileri evre veya peritonel yayılım gösteren gastrointestinal tümör hastalarında postoperatif morbidite oranımızı belirlemek ve morbidite için potansiyel risk faktörü olabilecek demografik, klinik ve tedaviyle ilgili değişkenleri ortaya koymaktır. 2017 Ekim ve 2019 Aralık ayları arasında kliniğimizde gastrointestinal tümöre bağlı opere edilmiş ve intraoperatif sıcak kemoterapi uygulanmış 60 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait veriler retrospektif olarak, arşivlenmiş hasta dosyalarından ve hasta kayıt programından toplanmıştır. Morbidite düzeylerini belirlemek üzere sitoredüktif cerrahi ve intraoperatif sıcak kemoterapi işlemi sonrası morbidite değerlendirmesinde kabul görmüş, Ulusal Kanser Enstitüsünün Advers Olaylar için Ortak Terminoloji Kriterleri v3.0 sınıflama sistemi üzerinden morbidite skorlamaları yapılmıştır. Skorlar ve sınıflamadan elde edilen ağırlık grupları ile yaş, cinsiyet, primer tümör odağı, peritoneal karsinomatöz indeksi, sitoredüksiyon tamamlanma düzeyi, neoadjuvan tedavi almış olması, operasyon esnasında splenektomi veya enterik diversiyon yapılmış olması, komorbid hastalık varlığı, operasyon süresi, yoğun bakım ünitesi yatış süresi ve hastane yatış süreleri karşılaştırılmıştır. Hastaların 22 tanesinde postoperatif ağır morbidite izlenmiş olup, ağır morbidite oranımız %36.6 olarak hesaplanmıştır. İşlem sonrası mortalite oranımız %11,6'dır. Yaş, cinsiyet, primer tümör odağı, peritoneal karsinomatöz indeksi, sitoredüksiyon tamamlanma düzeyi, neoadjuvan tedavi durumu, operasyon esnasında splenektomi yapılması,komorbidite varlığı ile morbidite veya morbidite ağırlığı arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Peroperatif enterik diversiyon açılan hastalarda morbidite oranının daha yüksek olduğu gösterilmiş olup (p:0.003), mümkünse bu işlemden kaçınılması önerilmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda mevcut prosedürün morbidite oranının konservatif cerrahi tekniklere göre yüksek olduğu; ancak uygulanan cerrahinin büyüklüğü ve kemoteröpatik sitotoksik etki de göz önüne alınınca bu oranın kabul edilebilir olduğu kanaatindeyiz. Bu konu ile ilgili farklı klinik deneyimlerin sunulması, operasyon sonrası görülebilecek beklenmeyen olaylarla ilişkili faktörlerin belirlenmesinde ve komplikasyonların daha iyi yönetilerek morbidite oranlarının azaltılmasında etkili olacaktır
Özet (Çeviri)
Purpose of our study is to assess our morbidity incidence in gastrointestinal tumor patients with locally advanced stage or peritoneal spreading that was given intraoperative hyperthermic chemotherapy and to define the demographic, clinical and treatment based variables that may be a potential risc factor for morbidity. 60 patients who are operated between 2017 October and 2019 December and are implemented intraoperative hyperthermic chemotherapy due to gastrointestinal tumors are included to the study. Patients' data are retrospectively gathered from archived patient file and from patient register program. To assess the morbidity levels; morbidity scoring is performed through National Cancer Institute, Common Terminology Criteria for Adverse Events v3.0 classification which is well accepted in cytoreductive surgery and intraoperative hyperthermic chemoterapy morbidity assessment. Scores and severity groups which are originated from the classifications are compared with; age, sex, primary tumor, peritoneal carcinomatosis index, completeness of cytoreduction levels, neoadjuvan treatment state, if splenectomy or enteric diversion are perfomed during the operation, existence of comorbid diseases, operation time, intensive care unit hospitalisation time and total hospitalisation time. Severe morbidity is seen in 22 of the patients, our severe morbidity incidence is calculated as %36,6. Our mortality incidence after the process is %11,6. No meaningful difference is shown between; age, sex, primary tumor, peritoneal carcinomatosis index, completeness of cytoreduction levels, neoadjuvan treatment state, perfoming of splenectomy during the operation, existence of comorbid diseases and morbidity or morbidity severity. It is shown that the morbidity incidence in patients who are operated with the procedure of enteric diversion peroperatively is higher (p:0.003), if it is possible avoiding this procedure is suggested. According to these results we think that even though the existing procedure's morbidity incidence is higher than conservative surgical techniques; when the severity of the performed surgery and the cytotoxic effects of the chemoterapy are taken into consideration, this incidence is acceptable. Presenting different experiences about this procedure will be effective in assessment of the factors relevant to adverse events after the operation and reducing the morbidity incidence with better management of complications.