Clostridium perfringens alfa, beta ve epsilon toksin üretimlerine aminoasitlerin etkisi
The Effect of aminoacids on the production of alpha, beta, and epsilon toxins of clostridium
- Tez No: 60723
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MİNBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
33 6. ÖZET Bu çalışmada, besiyerine katılan çeşitli amino asit solüsyonlarının Cl. perfringens alfa, beta ve epsilon toksin üretimine etkisinin araştırılması amaçlandı. 22 amino asitin değişik miktarlarda katılması ile 15 amino asit solüsyonu hazırlandı. Toksin üretim besiyerlerine % 0.1 oranında amino asit solüsyonu ilave edildi. Böylece, her tip için kontrol ile birlikte 16 farklı besiyeri denenmiş oldu. Elde edilen kültürlerin toksin düzeyleri, kontrol kültürlerin toksin düzeyi ile farelerde minimal letal doz (MLD) ile saptanarak karşılaştırıldı. Cl. perfringens alfa toksin düzeyi, 2, 13, 14 ve 15 no'lu amino asit solüsyonlarının katılmasıyla elde edilen kültürlerde artarken, diğer solüsyonların katılmasıyla elde edilen kültürler kontrol kültürün toksin titresi ile aynı veya daha düşük düzeyde kaldı. Cl. perfringens beta toksin düzeyi, yalnız 2 no'lu amino asit solüsyonunun katılmasıyla elde edilen kültürde kontrol kültüre göre iki kat artarken diğerlerinde aynı ya da daha düşük titrede kaldı. Cl. perfringens epsilon toksin üretiminde ise, besiyerine katılan amino asit solüsyonlarının hiçbiri kontrol kültüre oranla daha yüksek titrede toksin vermedi, çoğu kontrol kültürle aynı, bir kısmı ise daha düşük düzeyde kaldı. Bu çalışmanın sonuçlan besiyerine katılan farklı amino asit solüsyonlarının Cl. perfringens alfa, beta ve epsilon toksinlerinin üretimlerinde önemli bir etki oluşturmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
34 7. SUMMARY The aim of the study was to determine the effect of various amino acid solutions added to the media for the production of alfa, beta and epsilon toxins of Clostridium perfringens. 15 amino acid solutions numbered from 1 to 15 were prepared by mixing various amounts of 22 different amino acids. These amino acid solutions were added to the toxin production media at the rate of 0.1 %. So 16 different media were used for each type of toxin including control which did not contain any amino acid. The toxin levels of obtained cultures were compared by determining the toxin level of controls using minimal lethal dose (MLD) in mice. While alfa toxin levels of Clostridium perfringens increased in cultures prepared with the amino acid solutions of No. 2, 13, 14 and 15, the toxin levels decreased or remained at the similar level in the cultures prepared with the remaining solutions than in the controls. Clostridium perfringens beta toxin levels increased twice in the culture obtained by adding only amino acid solution of No. 2 in comparison to the control culture and the other solutions remained at the similar or lower titers. None of the amino acid solutions added to the media gave more toxin level than the control culture in Clostridium perfringens epsilon toxin production and most of them stayed at the similar level with the control cultures. The results of this study showed that the various amino acid solutions added to the media for the production of alfa, beta and epsilon toxins of CI. perfringens did not have a significant effect.