Anti-musk antikor pozitif miyastenia gravis hastalarında sternokleidomastoid kası jitter analizinin tanısal duyarlılığa etkisi
Investigation of the diagnostic sensitivity of jitter analysis in sternocleidomastoid muscle (SCM) in muscle specific kinase (MuSK) myasthenia gravis
  1. Tez No: 607230
  2. Yazar: HAFSA HİCRET BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN ULUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Miyastenia Gravis (MG); nöromusküler bileşkeyi en sık etkileyen otoimmüm hastalıktır. MG'de en sık bulunan otoantikor asetilkolin reseptör antikoru olsa da daha az sıklıkta MuSK antijenlerine karşı gelişen antikorlar da MG'ye neden olur. Bu tip hastalıkta klinik ve etkilenen kaslar atipiktir. MG'de en duyarlı tanı yöntemi olan tek lif EMG'nin bu hastalarda duyarlılığı daha düşüktür. Bu nedenle tanı aşamasında zorluklar yaşanmaktadır. Çalışmanın amacı, anti-MuSK antikor pozitif MG hastalarında bulbar bölge yerleşimli bir kas olan sternokleidomastoid (SCM) kasının, hafif istemli kası sırasında konsantrik iğne elektrodu (KİE) ile elde edilen jitter değerlerinin belirlenmesi ve bu değerlerin laboratuvarımızın normal değerleri ile karşılaştırılmasıdır. Ayrıca, bu kasın tanısal duyarlılığı, fasiyal bir kas olan frontalis (FR) kası ile karşılaştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya anti MuSK antikoru pozitif 9 hasta alındı. Hastalar klinik olarak değerlendirildi ve KİE elektrotu ile hafif istemli kası altında FR ve SCM kasından jitter analizi yapıldı. Ortalama jitter değeri, normalin üst sınırını aşan ya da %10'dan fazla bireysel jitter değeri normalin üst sınırının üzerinde olan incelemeler anormal kabul edildi. Bulgular: Hastaların çoğunda (%77) yakınmalar okülobulbar kaslarda ile başlamıştı. KİE ile jitter analizi, bireysel ve ortalama anormallik kriterlerine göre değerlendirildiğinde FR kası kullanılarak 4, SCM kası kullanılarak 4 hastaya tanı konulabildi. Her 2 kas birlikte kullanılarak ise 5 hastaya tanı konulabildi. Sonuçlar: Bu çalışma ile; anti MuSK antikoru pozitif olan MG hastalarında, KİE ile jitter analizinde bulbar yerleşimli bir kas olan SCM kasının, FR kasına alternatif olarak kullanılabileceği ve her 2 kasın birden kullanılması ile anormallik oranlarının artacağı gösterildi. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Miyastenia gravis, anti-MuSK antikor, Tek lif elektromiyografi, Sternokleidomastoid, Konsantrik İğne Elektrotu
Özet (Çeviri)
Objectives: Myasthenia gravis is the most common autoimmune disease of neuromuscular junction. Although, the most common autoantibody found in MG is acetylcholine receptor antibody, less commonly antibodies against MuSK antigen causes MG. Clinical symptoms and effected muscles are atypical in this type of disease. The sensitivity of Single fiber EMG (SFEMG) which is the most sensitive diagnostic method in MG, is lower in these patients. Therefore, difficulties can occur in the diagnostic stage. The purpose of this study is to determine the jitter values of SCM muscle, which is located in the bulbar region, with concentric needle electrode under voluntary activation in anti-MuSK antibody positive MG patients and compare these values with normative values of our laboratory. Also, diagnostic sensitivity of this muscle was compared with frontalis (FR) muscle which is a facial muscle. Methods: Nine patients with anti-MuSK antibody MG were included in this study. The patients were clinically evaluated and jitter analysis was performed using concentric needle electrode (CNE) under voluntary activated FR and SCM muscles. Mean jitter values that were above the normal value of mean jitter and analyses that have more than 10% of individual jitter above the normal limits for individual jitter were considered abnormal. Results: The complaints had started in oculobulbar muscles in most of the patients (77%). When evaluated according to CNE individual and mean abnormality criteria; 4 patients were diagnosed using FR muscle and 4 patients were diagnosed using SCM muscle. Five patients were diagnosed with using both muscles. Conclusions: In this study; it is shown that the SCM which is located in the bulbar region can be an alternative to FR muscle for jitter analysis with CNE in anti-MuSK MG and abnormality ratio can be increased using both muscles. v KEYWORDS: Myasthenia Gravis, anti-MuSK antibody, Single-Fiber electromyography, Sternocleidomastoid, Concentric Needle Electrode