Kasa özgü kinaza karşı otoantikorlarla gelişen myasthenia gravis (musk-MG)'de hla ilişkisinin otoantikor izotiplerine etkisi
The effect of hla association on autoantibody isotypes in myasthenia gravis have autoantibodies to muscle specific tyrosine kinase (musk-MG)
- Tez No: 466660
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜHER SARUHAN DİRESKENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Nöroloji, Allergy and Immunology, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Myasthenia gravis'in (MG) küçük bir alt grubu, kasa özgü kinaz (MuSK) proteinine karşı otoantikorlar ile gelişmektedir. Anti-MuSK otoantikorları yüksek oranda IgG4 izotipindedir. MuSK-MG grubunda genetik yatkınlık HLA-DQB1*05, -DRB1*16 veya HLA-DRB1*14 ile ilişkili bulunmuştur. Bu çalışma MuSK-MG'de IgG izotiplerinin genetik yatkınlık sağlayan HLA tipleri ile ilişkisini araştırmaktadır. Anti-MuSK IgG1, -G2, -G3 ve -G4 antikorların titreleri ELISA yöntemi ile 30 MuSK-MG hastasının serumunda ölçülmüştür. Antikor pozitifliğini değerlendirmek amacıyla bir sınır değer belirlenmiştir. Bu amaçla herbir izotip titresinin ortalama değerinin %40'ı sınır alınmış, bu değerin üstünde olanlar pozitif kabul edilmiştir. Hem tüm hastaların, hem DQB1*05, DRB1*14 veya DRB1*16 alellerini taşımalarına göre gruplara ayrılan hastaların anti-MuSK IgG izotip titreleri parametrik olmayan testler, antikor pozitifliği ise ki-kare testi ile karşılaştırılmıştır. Tüm hastalarda anti-MuSK antikorların izotipleri karşılaştırıldığında, IgG4 düzeyi IgG1, IgG2 ve IgG3'e göre yüksek bulunmuştur (p< 0,001, p< 0,001, p= 0,01). IgG1 ve IgG3 düzeylerinin de IgG2'ye göre yüksek (p= 0,004, p= 0,011) olduğu görülmüştür. Hastalar DQB1*05, DRB1*14 ya da DRB1*16 varlığına göre gruplandığında ise gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Tanımlanan antikor pozitifliğine göre karşılaştırmada ise DRB1*16 (+) grupta IgG1 grubu antikor pozitifliği DRB1*16 (-) gruba göre düşük bulunmuştur (p= 0,01). Bulgular DRB1*16 in anti-MuSK IgG1 dönüşümünde etkisi olabileceğini düşündürmektedir. Diğer izotiplerle yatkınlık sağlayan HLA tipleri arasında bir ilişki görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
A small subset of myasthenia gravis (MG) developes with autoantibodies against muscle-specific kinase (MuSK). Anti-MuSK autoantibodies are predominantly of IgG4 isotype. On the other hand, genetic susceptibility of MuSK-MG was demonstrated with HLA-DQB1*05, HLA-DRB1*16 or HLA-DRB1*14. This study investigates the relations between these HLA types and anti-MuSK IgG isotypes. Anti-MuSK-IgG1, -G2, -G3 and -G4 antibody titres were measured by ELISA in the sera of 30 MuSK-MG patients. Furthermore,“antibody positivity”was assessed by determining a cut-off value. The titers of anti-MuSK IgG isotypes in patients were compared in the whole group and in the subgroups according to DQB1*05 (+/-), DRB1*14 (+/-) or DRB1*16 (+/-) groups. Anti-MuSK IgG isotype titers were compared with the nonparametric tests. Antibody positivity was compared between the groups by chi-square (Fisher test).