Havacıva otu (Alkanna tinctoria) yağının mikrokapsülasyonu ve farklı tekstil yüzeylerine aplikasyonu
Microencapsulation of alkanna tinctoria oil and application to different textile surfaces
- Tez No: 607242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL TİYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezin amacı, tabiatta doğal olarak yetişen havacıva otu (Alkanna tinctoria) özü içeren mikrokapsüllerin elde edilmesi ve mikrokapsüllerin kumaşa aktarılmasıdır. Bu çalışmada mikrokapsül yapımı için etken madde olarak havacıva yağı, kabuk malzemesi olarak maltodekstrin ve arap zamkı kullanılmıştır. Mikrokapsüllerin üretimi püskürterek kurutma yöntemiyle yapılmıştır. Çalışma kapsamında değişik oranlarda havacıva yağı, maltodekstrin ve arap zamkı kullanarak en verimli kapsül elde etme emülsiyon oranı belirlenmiştir. Mikrokapsüllerin morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Ek olarak, mikrokapsülasyonu açıklamak ve kimyasal yapısını araştırmak için Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopi (FT-IR), termogravimetrik analiz (TGA), ve mikrokapsüllerde gözenekli yapı olup olmadığını anlamak için yüksek çözünürlüklü yüzey alanı ve mikro gözenek boyutu analizi (BET) yapılmıştır. Elde edilen mikrokapsüller emdirme yöntemi ile pamuklu örme kumaşa aktarılmıştır. Kumaş üzerinde mikrokapsüllerin varlığı elektron mikroskobu (SEM) ile gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to obtain microcapsules which contain naturally grown herb alkanna tinctoria extract and transfer microcapsules to fabric. In this study, alkanet oil, maltodextrin and gum arabic were used as active ingredients for microcapsule production. Microcapsules were produced by spray-drying. Within the scope of the study, the most efficient capsule emulsion ratio was determined by using different amounts of alkanet oil, maltodextrin and gum arabic. The morphology of the microcapsules was characterized by scanning electron microscopy (SEM) and optical microscope. In addition, Fourier transform infrared spectroscopy (FT-IR), thermogravimetric analysis (TGA), and high resolution surface area and micropore size analysis (BET) were used to explain microcapsulation and to investigate the chemical structure. The obtained microcapsules were transferred to cotton knitted fabric by impregnation method. The presence of microcapsules on the fabric was observed by electron microscopy (SEM).