Porfirinlerin ölçümü ve klinik uygulamaları
  1. Tez No: 60727
  2. Yazar: LEVENT KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
VI. ÖZET Vücudumuzda önemli fizyolojik fonksiyonlara sahip birçok maddenin yapısında, porfirin iskeleti bulunur. Porfirinler ve porfirinojenler, hemoglobin sentez yolunda oluşan ara maddelerdir. Hem sentez yolunda yer alan enzimlerin kalıtsal eksikliği (primer porfiriyalar), edinsel inhibisyonları (kurşun toksitesi) ve metal faktör eksikliği (demir eksikliği) sonucu oluşan hem sentezindeki aksamalar kendini vücut sıvı ve dokularında porfirin ve prekürsörlerinin artışı ile göstermektedir. Porfirin bozukluklarında klinik, birçok hastalıklar ile çakışmaktadır. Dolayısı ile porfiriya tanısı ve ayırıcı tanısı, laboratuvar desteğine ihtiyaç göstermektedir. Porfiriyaların laboratuvar tanısı, birden fazla biyolojik materyalde (gaita, idrar, tam kan, plazma) porfirinlerin ve porfirin prekürsörlerinin beraber ölçümünü gerektirmektedir. Çalışmamızda porfirin ve/veya prekürsörlerinin ölçümü için spektrofotometrik, florimetrik ve kromatografik (TLC, HPLC) yöntemler kullanıldı. Çalışma içi ve çalışmalar arası tekrarianabilirlikleri (CV
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Porphyrin skeleton is a structural component of many biological material with various physiological functions. Porphyrins and porphyrinogens are intermediate structures of haemoglobin synthesis pathway. Heme synthesis disorders resulting from acquired inhibition (lead toxicity) and congenital deficiency (Primary Porphyria) of Heme Synthetic Pathway Enzymes or metal factor deficiency (Iron Deficiency) usually appears with increments in body fluid or tissue levels of porphyrin and/or its precursors. Clinical appearance of porphyrin disorders resemble many other disease states. Thus, diagnosis and differential diagnosis of porphyria is mostly dependent upon performance of the laboratory. Combined determination of porphyrin and its precursors in multiple biological material (faeces, urine, whole blood and plasma) is needed for laboratory diagnosis of porphyries. We utilised spectrophotometry, fluorometry and chromatography (TLC.HPLC) for determination of porphyrin and / or its precursors during the study. Within-run and between-run reproducability (CV