Karaciğer sirozlu olgularda glikolize hemoglobin (HbA1c) ve serum fruktozamin düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 60728
  2. Yazar: SENEM YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma karaciğer sirozlu hastalarda serum fruktozamin ve glikozile hemoglobin düzeyinin, gliseminin bir göstergesi olup olmayacağını göstermek için yapıldı. Bu amaçla karaciğer sirozlu 17 erkek 3 kadın toplam 20 hasta çalışmaya alındı. Bu hastaların 12'sinde splenomegali ve 11 'inde asit mevcuttu. Kontrol grubu olarak 25 sağlıklı ve 25 de karaciğer hastalığı olmayan daha önceden NIDDM tanısı ile takip edilen kişiler seçildi. Çalışmamız sonucu karaciğer sirozlu hastalarda fruktozamin düzeyi (210 ± 39 umol/L) normal kontrol grubuyla (259 ± 18 umol/L) (p < 0.05) ve NIDDM' lu kontrol grubuyla (342 ± 76 jj.mol/L) (p < 0.001) kıyaslandığında anlamlı olarak düşük bulundu. Sirozlu hasta grubunda HbAu düzeyi (% 5.0 ± 0.5) normal kontrol grubu (% 5.6 ± 0.5) (p < 0.001) ve NIDDM'lu kontrol grubuyla (% 8.2 ± 1.8) (p < 0.001) kıyaslandı ve anlamlı olarak düşük bulundu. Sonuçta karaciğer sirozunun ve komplikasyonlannın kan glukozu ile fruktozamin ve HbAlc düzeyi arasındaki ilişkiyi hangi mekanizmayla etkilediğini ortaya çıkarmak için daha fazla sayıda ve daha ileri çalışmaların gerektiği kanısına varıldı. 42
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study has been performed in order to investigate the blood levels of fructosamine and HbA^ in liver cirrhotic patients and to show whether these two parameters could be used in hyperglycemic follow up of these patients. Twenty liver cirrhotic patients have been selected, twelve with splenomegaly and eleven with ascites. Twenty five healthy individuals and twenty five NIDDM patients under diabetic follow up have been selected as control groups. In all subjects HbAic, fructosamine and blood glucose levels have been measured. Mean fructosamine levels of the healthy group and NIDDM group were 259 + 18 u,mol/L and 342 ± 76 [imol/L respectively. This value was 210 ± 39 u.mol/L in liver cirrhotic group. The difference between liver cirrhotic patients and both control groups were statistically significant (p < 0.05) and (p < 0.001) respectively. Mean HbAic levels of the healthy and NIDDM groups were % 5.6 ± 0.5 and % 8.2 ± 1.8 respectively. This value was % 5.0 ± 0.5 in liver cirrhotic group. The difference between liver cirrhotic patients and both control groups was also statistically significant (p< 0.001). In conclusion we recommended further studies in order to highlight the mechanism and relationship between HbAic, fructosamine and blood glucose follow up in patients with liver cirrhosis and liver cirrhosis with other complications. 43