Patojen ve nonpatojen entamoeba histolytica zimodemlerinin araştırılması
  1. Tez No: 60726
  2. Yazar: NURİTTİN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI. ÖZET Amoebosisin etkeni olan E. histolytica ile dünya nüfusunun %10'u infekte durumdadır. Bunların da her yıl 50 milyon kadarında barğırsak veya özellikle karaciğer başta olmak üzere bağırsak dışı belirtiler gözlenmekte ve 100 bin kadarı ölümle sonuçlanmaktadır. Diğer parazitik hastalıklarda da olduğu gibi amoebosis, özellikle gelir durumunun düşük olduğu ve sanitasyon bozukluğu olan yerlerde daha sık gözlenmektedir. Epidemiyolojik çalışmalara bakıldığında, bu etkenle infekte kişlerin sadece %10'unda hastalık gelişmektedir. Bu durumun bir açıklaması, çoğu kişilerin nonpatojenik suşlarla infekte olmasıdır. İzoenzim elektroforezi ile yapılan çalışmalarda bugüne kadar 23 zimodem saptanmış olup bunlardan dokuzu konakta patojenlikle yakından ilişkilidir. Diğer 13 zimodem ise asemptomatik kist taş'y'C'ianndan e'de ed'imişt'r. Bu çalışmada hekzokinaz (HK), malik enzim (ME), fosfoglukomutaz (PGM) ve glukozfosfat izomeraz (GPI) izoenzimleri kullanılarak, yedi E. histolytica izolatı üzerinde yapılan poliakrilamid jel elektroforezinde (PAGE) göç paternleri değerlendirilmiş ve zimodem analizi yapılmıştır. İzolatlarımızın dördü Diyarbakır, ikisi İzmir, biri Ankara olmak üzere üç ayrı bölgeden alınmıştır. HK enziminde, dördü semptomatik (üçü Diyarbakır, biri İzmir bölgesi) ve biri asemptomatik hastadan (Diyarbakır bölgesi) elde edilen izolatlarda, hızlı göç eden çift elektroforez bandı gözlenmiştir. PGM enziminde ise üç izolatta (Diyarbakır bölgesi) p bandı gözlenirken, GPI enzminde iki örnekte a (Diyarbakır bölgesi), bir örnekte (Diyarbakır bölgesi) p bandı gözlenmiştir. ME'de ise band gözlenmemiştir. Sonuç olarak, dışkı örneklerinde patojen E. histolytica suşlarına rastlanması, amoebosisin ülkemiz açısından önemli bir sağlık problemi olarak devam ettiğini göstermektedir. 60
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) EVALUATION OF ZYMODEMS OF PATHOGEN AND NONPATHOGEN ENTAMOEBA HISTOLYTICA Entamoeba histolytica is the protozoan responsible for human amoebosis. It infects 10 % of the world population, causing 50 million cases of dysentery or liver abscesses and killing 100 000 humans per year. As with other parasitic infections, amoebosis is a consequence of poverty and bad sanitary conditions. According to epidemiological studies, only 10 % of the world's population infected with E.histolytica develop disease. One explanation for this percentage is that most people are infected with nonpathogenic strains. By enzyme electrophoresis, 23 zymodemes of E.histolytica have been identified. Of these, nine have been associated with pathology in the host. Thirteen zymodemes have been obtained from asymotomatic Datients oassing cysts. In this study, seven E.histolytica isolates were performed zymodeme analysis that the enzymes used to classify E.histolytica include glucosphosphate isomerase (GPI), hexokinase (HK), L-Malate (ME), and phosphoglucomutase (PGM) by observing the migration pattern of isoenzyme bands in polyacrylamide gel electrophoresis (PAGE). Our isolates were taken Diyarbakır (four isolates), Izmir (two isolates) and Ankara (one isolate) region. HK enzyme is characterized by two fast-migrating bands in four isolates of symptomatic patients (third isolates of Diyarbakır region, and one isolate of Izmir region) and one isolate of asymptomatic patient. PGM p band were showed in three isolates (Diyarbakır region). GPI a band were observed in two isolates (Diyarbakır region), whereas GPI p band was observed only one isolate (Diyarbakır region). ME band is not found in all isolates. As a result, expression of the enzymes in all studied isolates shown that fecal specimen of infected pathogen strain E.histolytica maintain its importance as a public health in our country, also. 61