Hemşirelerin kırım kongo kanamalı ateşi (KKKA) hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin ve hastalara karşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge levels of nurses about crimean-congo hemorrhagic fever (CCHF) and their attitudes towards patients
- Tez No: 607305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY DAYAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma hemşirelerin KKKA hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerini ve hastalara karşı tutumlarını değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde olan bu çalışma Nisan-Mayıs 2019 tarihleri arasında S.B.Ü. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 315 hemşire ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya katılan hemşirenin %73'ünün kadın, %47.9'unun 19-25 yaş arası, %57.5'inin bekâr, %79.7'sinin lisans mezunu, %58.1'inin mesleki deneyiminin 1-5 yıl arasında olduğu, %58.1'inin daha önce KKKA tanısı almış ya da şüphesi olan bir hasta takip etmemiş olduğu, %68.6'sının ise KKKA hastalığı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşündüğü tespit edilmiştir. Katılımcıların %44.75'inin bilgi edinme kaynağı olarak kurum içi eğitimlerden faydalanmaktadır. Hemşirelerin KKKA hastalığına dair genel bilgi düzeyinin yüksek olduğu (27.55±4.29), hastalığın tedavisi (2.19±.894) ve laboratuvar bulguları (1.35±.717) kategorilerindeki bilgi düzeyinin diğer kategorilere göre daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 315 nurses working in S.B.Ü. Erzurum Regional Training and Research Hospital between April and May 2019. Data were collected using a questionnaire developed by researchers in accordance with the literature. The SPSS 22 package program was used for the analysis of the data. Results: Of the nurses participated in the study, 73% (230) was female, 47.9% was in the 19-25 age group, 57.5% was single, 79.7% had a Bachelor's degree, 58.1% had 1-5 years of professional experience, 58.1% did not followed-up a patient diagnosed with or suspected CCHF previously, and 68.6% was believing that he/she has adequate knowledge about the CCHF disease. It was determined that 44.75% of the participants benefited from in-house training as a source of knowledge acquisition. The nurses had a high level of general knowledge about the disease (27.55±4.29), and their level of knowledge about the treatment of the disease (2.19±.894) and laboratory findings (1.35±.717) was found to be lower than in other categories.