A GIS based AHP site selection method for a disaster logistics warehouse: A Gaziantep case
CBS tabanlı AHP metodu ile afet lojistik deposu yer seçimi: Gaziantep örneği
- Tez No: 607332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son yıllarda doğal ya da insan kaynaklı yaşanan afetlerin sayısı ve şiddeti gittikçe artmaktadır. Bu nedenle büyük ölçekli afetlerde gerekli yardım malzemelerinin(çadır,gıda, su,ilaç, vb.) doğru zamanda, doğru yerde, doğru maliyetle ve doğru kişilere hızlı bir şekilde ulaştırılmasını amaçlayan afet lojistiği giderek daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) destekli Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) kullanılarak Gaziantep ili için afet lojistiği depo kuruluş yer seçimi problemi ele alınmıştır. Çalışmada öncelikle afet lojistik deposu için literatürden ve AFAD'ta çalışan uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda yer seçim kriterleri belirlenmiştir. Belirlenen kriterlerin önem derecelerine göre ağırlıklandırmasında Analitik Hiyerarşi Yöntemi (AHY) kullanılmıştır. AHY ile ağırlıkları hesaplanan kriterlerin Gaziantep İline ait veri katmanları Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS) sağladığı konumsal analiz araçları yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç analizinde çalışma bölgesinde afet lojistik deposu kurulabilecek alanlar uygunluk derecesine göre belirlenmiştir. Sonuç olarak; çalışma alanının &1.3'ü çok uygun, %1.16'sı orta uygun, %1'inin az uygun, %96,54'ün ise afet lojistik deposu kurmak için hiç uygun olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca literatürdeki çalışmalar incelenmiş olup, belirlenen kriterlerin ağırlıkları kullanılan yöntemin irdelenmesi adına değiştirilerek, yeniden hesaplanan ağırlıklar üzerinden senaryo için sonuç verisi elde edilmiştir. İki senaryo arasında belirlenen ağırlıklarla birlikte yer seçiminde farklı sonuçlara ulaşıldığı görülmüştür. Literatür incelendiğinde afet lojistiğinde CBS destekli AHY yöntemini ele alan çalışma sayısının oldukça kısıtlı olduğu görülmüş olup, bu yönüyle çalışmada kullanılan yöntemin karar vericilere ve literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the number and severity of both natural and man-made disasters has been increasing. Therefore, disaster logistics, which aims to provide the necessary aid materials (tents, food, water, medicine, etc.) at the right time, at the right place, at the right cost, and quickly to the right people, is becoming increasingly important in large-scale disasters. In this study, selection problem of Disaster logistics warehouse establishment for Gaziantep province has been examined by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) which is supported by Geographic Information Systems (GIS). Firstly, site selection criteria were determined for disaster logistics warehouse from the literature and from opinions of experts at AFAD (Disaster and Emergency Management Presidency, under auspicious of Ministry of Interior). The AHP method is used to weigh the specified criteria according to their severity. Then, data layers of the criteria of Gaziantep are analyzed by using the spatial importance on warehouse site selection analysis tools provided by GIS. In the result analysis, the areas where the disaster logistics warehouses can be installed in the study area were determined based on their suitability degree. Consequently, it was found that 1.3% of the study area was quite suitable, 1.16% was moderately suitable, 1% was barely suitable, and 96.54% was not suitable for disaster warehouse sitting. Additionally, the studies in the literature were examined and the weights of the determined criteria were changed so as to examining the method that was used and the result data for the scenario which was obtained on the recalculated weights. It was found that different results were achieved in site selection with the weights determined between the two scenarios. Having examined the literature, it has been seen that the number of studies on GIS supported AHP method in disaster logistics is quite limited and it is expected that the method used in this study will contribute to the decision makers and the literature.