Konya Kilistra Köyü geleneksel konutlarının yapım teknikleri
Construction techniques of traditional house in Kilistra, Konya
- Tez No: 607368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK EKŞİ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Konut, insanlığın var oluşundan günümüze kadar pek çok ihtiyacının karşılandığı bir yapı olup, fiziki çevre koşullarına, kültürel etkenlere ve çağın teknolojisine bağlı olarak yapısal özellikleri değişiklik göstermektedir. Anadolu toprakları, dünyada bilinen en eski yerleşim örneklerini barındırmaktadır. Farklı etnik ve kültürel toplulukların etkileriyle üretilmiş çeşitli konut mimarilerini bünyesinde barındırmaktadır. Anadolu konut mimarisinde taş, tarih boyunca vazgeçilmez ve günümüzde de geçerliliğini koruyan bir yapı malzemesi olmuştur. Taşın kullanımına, Ege, İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde sıkça rastlanmaktadır. Konya iline bağlı bulunan Kilistra Köyü taş yığma yapıyı örnekleyen köylerimizden birisidir. Kilistra Köyü geleneksel konutlarının yapım teknikleri ve malzemelerin incelendiği çalışma beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, çalışmanın amacı, kapsam ve yöntemi, ikinci bölümde ise Kilistra Köyü'nün fiziksel yapısının, tarihi gelişiminin ve sosyo ekonomik özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, geleneksel yerleşim dokusunu oluşturan öğeler; mahalle oluşumları anlatılmıştır. Mevcut durumunun tespiti edilebilmesi için yerinde yapılan analiz çalışmaları, sayısal veriler haline getirilerek değerlendirmeler yapılmıştır. Yerleşimde ki anıtsal nitelikteki yapılar tespit edilmiştir. Kilistra Köy'ü geleneksel konut mimarisi; konut-topoğrafya ilişki ve konut plan özellikleriinin incelenmesiyle anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, köydeki yapıların yapım teknikeri ve malzemelerinin incelenmesi; 'taşıyıcı sistem elemanlarının konstrüktif kuruluşu ve tamamlayıcı yapım sistemi,elemanları ve bileşenleri' başlıkları altında incelenmiş, detay çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Houses are a construction type that have met many needs of the humankind since the beginning of the history, and they show different structural features based on the conditions of the physical environment, cultural factors and the technology of the era that they were built. Anatolia harbors examples of the oldest known settlements in the world. It contains various domestic architectures that were built with the impact of different ethnic and cultural communities. In Anatolian domestic architecture, the stone has been an indispensable building material throughout history and is still preserving its validity as a building material today. The use of stone is commonly encountered in Central Anatolia, Southeastern Anatolia and Eastern Anatolia. Kilistra Village, which is in Konya province, is one of the villages that illustrates the stone masonry structures. The study that examines the building techniques and materials of the traditional houses in Kilistra Village is consisting of five sections. In the first section, the purpose, scope and the method of the study were discussed. In the second section, the effects of Kilistra Village's physical structure, historical development and social structure. In the third section, the elements that make up the traditional settlement texture; neighborhood formations are explained. In order to determine the current situation, on-site analysis studies were made into numerical data and evaluations were made. Monumental structures in the settlement were identified. Kilistra Village traditional residential architecture; housing-topography relationship and housing plan features are explained. In the fourth chapter, the construction technician and materials of the buildings in the village; 'Constructive installation of structural system components and complementary construction system, components and components incelen were examined and detailed drawings were made.