İlköğretim düzeyinde kaynaştırma eğitimine devam eden çocuklar ile ailelerinin okulda karşılaştıkları sorunların okul sosyal hizmeti temelinde değerlendirilmesi (Keçiören ilçesi örneği)
The assessment of problems encountered by children in mainstreaming education at primary school and their families from school social works' perspective (Example: Keçiören town)
- Tez No: 607373
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma ilkokul ve ortaokul kademesinde kaynaştırma eğitimine devam eden çocukların ve ailelerinin, kaynaştırma uygulamalarında karşılaştıkları sorunların ortaya konmasında okul sosyal hizmetinin işlevini vurgulamak için yapılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi, tarama yöntemlerinden ise kesitsel tarama yöntemi tercih edilmiştir. Keçiören İlçesinde kaynaştırma eğitimine devam eden 300 öğrenci, 300 ebeveyn ve 30 özel eğitim öğretmeninden oluşan 630 katılımcı çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Zihinsel engelli bireylere en az 10 yıldır hizmet veren ve öğrenci sayısı 100'ün üzerinde olan Özel Özel Eğitim Merkezlerindeki öğrenciler, bu öğrencilerin aileleri ve özel eğitim öğretmenleri ile yüz yüze görüşülmüştür. Veriler, ebeveynler, öğrenciler ve öğretmenler için hazırlanan görüşme formları kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 23.0 programı ile yapılmıştır. Araştırma bulguları öğrenciler, ebeveynler ve öğretmenler için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sıklık ve yüzde oranları yorumlanmıştır. Ebeveynlerin eğitim seviyeleri, gelirleri, çalışma yaşamına girme, sosyal destek sistemlerinden yararlanma gibi sosyo-demografik özellikler yaşanan sorunun boyutunu etkilediğini ortaya koymuştur. Zihinsel engelliliğe ilişkin bilgi, tecrübe ve sürece dahil olma düzeyleri ile okulda yaşanan çeşidi arasında negatif bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Kaynaştırma eğitimi iş birliği içinde yapılması gereken bir ödevdir. Okul idaresi, rehberlik servisi, sosyal hizmet uzmanı ve aile en az öğretmen kadar sorumlu ve yetkili olmalıdır. Kaynaştırma eğitiminin başarıya ulaşmasının ön koşulu, eğitimde yer alan sacayaklarının ödevlerinin farkında olmaları ve bunun için istekli olmalarıdır. Sadece kaynaştırma eğitimi sunan ile alan arasındaki iletişimin değil, kaynaştırma eğitimini yöneten sacayakları (okul idaresi, rehberlik servisi, veli, öğretmen, okul sosyal hizmet uzmanı) arasında da etkili iletişimin artması için mezzo düzeyde çalışmalar planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been done for indicating problems in mainstreaming practices encountered by children, in mainstreaming education at primary and secondary schools, and their families, emphasizing school social works' functions, forming a basis for policies that need for developing areas. The survey research method from quantitive research methods and the descriptive survey model from the survey research models were preferred in the study. The working group is composed of 300 pupils in mainstreaming education, 300 parents and 30 special education teachers, totally 630 participants in Keçiören region. Students taking education in special education centers that have more than 100 students and provide services at least 10 years their families and special education teachers were interviewed. The datas were collected through the interview forms prepared for parents, pupils and teachers. The SPSS 23.0 Program was used for the data analysis. The research findings are evaluated separately for the pupils, parents and teachers. The frequency and the percentage are construed. It is revealed that socio-demographic features like education levels, incomes, business life, utilization of social support system of participating parents affect the dimension of the significance problem. It is observed that there is a negative relationship between the information about mental disability, experience and the level of taking part in the process and the type in the school. School administration, counselling service, social service specialist and family need to be competent and responsible as much as teachers are. The prerequisite of being succesful in mainstreaming education are awareness and desire of mentioned people. It is suggested to plan studies on increasing an effective communication at a macro level not only between the supplier of mainstreaming education and the serviced group but also school administration, counselling service, teachers, social service specialist and family.