Branş öğretmenlerinin teknolojik araçları kullanma yeterlikleriyle ve bilişim teknolojileri öğretmenleriyle ilgili algıları
Perceptions of branch teachers about the competence of using technological tools and information technology teachers
- Tez No: 607380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokullarda görev yapmakta olan branş öğretmenlerinin, öğrenme ve öğretme ortamına entegre edilebilecek teknolojik araç ve uygulamaları kullanabilme yeterlik algılarını belirleyerek bunun birlikte çalıştıkları Bilişim Teknolojileri (BT) ve Yazılım dersi öğretmenlerinden hangi konularda ve ne sıklıkta yardım aldıkları ile ilişkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Ayrıca öğretmenlerin BT öğretmenlerine yönelik oluşturdukları metaforların BT öğretmenlerinin görev ve sorumluluklarıyla ilgisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmaya 311 branş öğretmeni katılmıştır. Veri toplama aracı; kişisel bilgi formu, branş öğretmenlerinin öğrenme-öğretme ortamlarına entegre edilen araç ve uygulamaları kullanabilme yeterlik algıları, branş öğretmenlerinin BT öğretmenleri ile bir araya gelme nedenleri ve metaforik algılar olmak üzere 4 bölümden oluşmaktadır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda; branş öğretmenlerinin, öğrenme ve öğretme ortamına entegre edilebilecek teknolojik araç ve uygulamalara yönelik yeterlik algıları sosyal ağlar, donanım ve hazır materyal arama ve sunma konusunda kendi başlarına, materyal geliştirme yazılımları ve kelime işlemci ve elektronik tablolama kullanma alt boyutları için yardım alarak kullanabilme düzeyinde oldukları belirlenmiştir. Ayrıca bulgulara göre branş öğretmenlerinin BT ve Yazılım dersi öğretmenleri ile; okuldaki donanımla ilgili yardım alma, öğretmenlik sohbetleri, bilişim teknolojileri hakkında sohbet ve törenler için yardım alma konusunda nadiren, sınıftaki donanımla ilgili yardım almada ise zaman zaman bir araya gelmektedirler. Araştırma sonuçları branş öğretmenleri tarafından BT öğretmenleri için üretilen metaforların bakım onarım sorumlusu, teknolojik danışman, teknolojik bilgi kaynağı, eğitim teknolojisi danışmanı ve eğitimci olmak üzere beş kategori altında toplandığını ve üretilen metaforların %43'ü bakım onarım sorumlusu başlığı altında yer aldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is that relations between determining branch teachers' adequacy of using the technological tools and materials that can be integrated into the learning and teaching environment and branch teachers get help what they are in the matter and how often from ICT teachers. It is also aimed to reveal whether the metaphors which teachers create for ICT teachers are related to duties and responsibilities of ICT teachers. 311 branch teachers participated in this research. The data collection tool consists of four parts which are: personal information form, branch teachers' perceptions of proficiency in using tools and applications integrated into learning-teaching environments, reasons for branch teachers coming together with ICT teachers, and metaphoric perceptions. As a result, branch teachers and ICT teacher come together rarely about getting help about hardware in school, chat about teaching talks, information technologies and ceremonies, and they come together time to time about getting help about hardware in classrooms. Moreover, results of factor analysis about branch teachers' adequacy of using the technological tools and materials that can be integrated into the learning and teaching environment, branch teachers can use social networks, hardware tools, searching and presenting ready-made material tools on their own, and they can use material development software, using of word processing and electronic spreadsheet with getting help from ICT teacher. As a result, it can be said that teachers are self-sufficient to use the technological tools and environments integrated into the learning and teaching environment. However, it seems that IT teachers are still asking for help from time to time. At the same time, the metaphors produce by branch teachers are grouped under five categories: maintenance and repair supervisor, technological consultant, technological information resource, educational technology consultant and educator, and 43% of the metaphors produced are under the title of maintenance and repair supervisor.