Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlerin eğitim teknolojileri ve materyal kullanma düzeyleri
Is Held to search the teachers level of using the educational technologies at the secondary school
  1. Tez No: 136849
  2. Yazar: MEHMET KAPTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırma, ortaöğretim kurumlarında görev yapan branş öğretmenlerinin eğitim teknolojilerinden yararlanma düzeylerini, cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem, sınıftaki öğrenci mevcutları, öğretmenlerin branşları, hizmet içi eğitim faaliyetlerini değişkenlere göre incelemek ve araç gereç kullanımına neden olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hedeflerini gerçekleştirmek için biri öğretmenlere, diğeri okul müdürlerine uygulamak üzere iki tür anket geliştirilmiştir. Bu anketler Sakarya il merkezindeki 7 ortaöğretim kurumunda bulunan müdür ve branş öğretmenlerine 2002- 2003 eğitim- öğretim yılı II. yarısında uygulanmıştır. Ortaöğretim okullarındaki materyal ve teknolojik araç - gereçlerin kullanılmasının değerlendirilmesine yönelik toplanan veriler; ölçekler ve alt ölçekler dikkate alınarak düzenlenmiş, iki ortalama fark önemlilik testi [t-testi], tek yönlü varyans analizi [anova] teknikleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler 0,05 önemlilik derecesinde yapılmış, verilerin istatistiksel analizlerini yapmak için SPSS [Statistical Package For Social Sciences] programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yazı tahtası ve kitap gibi geleneksel eğitim teknolojilerinin hemen hemen tüm öğretmenler tarafından kullanılırken, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı'mn yoğun bir çaba ile yaygınlaştırmaya çalıştığı başta bilgisayar ve internet olmak üzere bilişim teknolojilerinin kullanım düzeyi çok düşük bulunmuştur. Oysa okullarımızın büyük bir çoğunluğunda bilgisayar sınıfı bulunmaktadır. Bu bilgisayarların büyük bir kısmının yönetim amacıyla kullanıldığı görülmüştür. Ortaöğretimde özellikle yabancı dil branşındaki öğretmenlerin eğitim teknolojilerinden sımf ortamında diğer branşlardaki öğretmenlere göre daha fazla yararlandıkları görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words :Education, technology, branch teachers, survey. This survey is held to search the branch teachers' level of using the educational technologies at the secondary school, considering the factors of sex, level of education,seniority, amount of students in classroom, the branch of the teachers and the teacher training seminars they had and to determine the factors of the needs for the educational technologies. One of the two questionnaires that were applied for the aims of the concerning research, was applied to the teachers and the other was for the principals. These questionnaires were applied in the second term of 2002-2003 teaching year in the seven schools of Sakarya city centre. The data for the evaluation of the usage of materials and technological items was organized considering the scales and sub-scales and the two medium difference evaluated by using t-test and ANOVA technique. All the statistic analysis were done 0,05 priority degree. For the statistic analysis of the data SPSS[Statistical Package For The Social Sciences] programme is used. At the end of the this study it is determined that while the traditional educational items such as blackboard and books are used by almost every teachers,the usage of the computers and internet that the Ministry of Education is trying to spread over the schools, is at so low level. Actually, in most of our school it is observed that there are computer classes. These computers are mostly used by the management. In the secondary school the foreign language teachers are seen to use educational technologies in the classroom mostly over the other branch teachers. VIII