Değişen Haliç ekosisteminde ihtiyoplankton çeşitliliği ve bolluğu
The diversity and abundance of ichthyoplankton in the changing Haliç (Golden Horn) ecosystem
  1. Tez No: 607379
  2. Yazar: TUĞÇE AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP MÜMTAZ TIRAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Haliçler bakteriler dahil olmak üzere birçok organizma için birincil gıda kaynağı ve sedimantasyon yerleşim alanıdır. Bu çalışmada, İstanbul Haliç'in ihtiyoplankton yönünden çeşitliliğinin araştırılması, dolayısıyla ıslah çalışmalarından sonra ihtiyoplankton tür zenginliği ve alansal dağılımı bakımından ne düzeyde olduğunun araştırılması yapılmıştır. Bunun için Haziran-2015 ve Mayıs-2016 tarihleri arasında Haliç'in bütün bölgesini kapsayacak şekilde yerleştirilen 6 istasyonda, aylık olarak vertikal ve horizontal çekimler gerçekleştirilmiştir. 33 balık türünün erken gelişim aşamaları tespit edilmiştir. Tespit edilen bu türlerin sayısı, çeşitliliği, ölü ve canlı yumurta oranı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, ihtiyoplankton bolluğunun aylık olarak değişimleri ve ıslah çalışmalarından sonra ihtiyoplankton tür zenginliği incelenmiştir. Çalışmanın sonunda İstanbul Haliç ekosisteminde tespit edilen türlerin üreme zamanları ve bölgeleri, tür çeşitliliği ve bulunma durumları geçmiş dönemde yapılan Haliç ihtiyoplankton çalışmaları ile kıyaslanmıştır. Bu çalışmanın önemi; Haliç'te yapılan rehabilitasyon çalışmalarından sonra ihtiyoplankton açısından varolan durumu değerlendirmek ve ekolojik koşulların değişimini geçmişle karşılaştırarak göstermektir.
Özet (Çeviri)
Estuaries are typical sedimentation settlement the primary source of food and for many organisms, including bacteria. In this study, the ichthyoplankton diversity of Istanbul Golden Horn was investigated, in terms of ichthyoplankton species richness and spatial distribution after the rehabilitation work had been conducted. For this purpose, vertical and horizontal towings were monthly arranged between June 2015 and May 2016 at 6 stations that were placed to covering the whole of the Golden Horn region. Early development stages of 33 fish species were determined. The number, variety, dead and live egg ratio of these species were determined as well. In addition to this, monthly changes in ichthyoplankton abundance were examined as well as ichthyoplankton species richness after the amelioration work. At the end of the study, reproduction times and regions, species diversity and presence of species identified in the Istanbul Golden Horn ecosystem were compared with the Golden Horn ichthyoplankton studies of the previous period. The importance of this study is to evaluate the current situation in terms of ichthyoplankton after the rehabilitation work in the Golden Horn and to show that the ecological conditions have improved by comparing them with those of the past.