Hidatik kist tanısında DD5 (Double Diffusion ARC5) deneyinin yeri ve önemi, ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) ve IHA (İndirect hemagglutination) ile karşılaştırılması
The Position and the importance of the DD5 (Double Diffusion ARC5) test in the diagnosis of hydatid cysts and its comparison with the ELISA (Enzyme-linked immunosorbent assay) and the IHA (Indirect hemagglutination) tests
  1. Tez No: 60740
  2. Yazar: NİLGÜN SAHİP (DİNÇER)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGENE BÜGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Hidatik kistin primer tanısında kullanılan serolojik deneylerin duyarlılığının yüksek olması (IHA ve ELISA gibi) gerekmektedir. Ameliyat ve kemoterapi sonrası hidatik kist takibinde ise; antijenik uyan yokluğunda çabuk negatifleşmeyi tespit edebilen KBD, IgE- ELISA, IEP ve DD5 gibi serolojik deneyler önerilmektedir. Çalışmamızda hidatik kist tanısı ile ameliyat edilen 69 vakanın serum örneği ELISA IHA ve DD5 deneyleri ile incelenmiştir. 69 serumun hepsinde ELISA ve IHA deneyleri iki yıl süresince pozitif sonuç vermiştir (%100). Bu serumların 24'ünde DD5 deneyi pozitif sonuç vermiştir (%34.8). DD5 pozitifliği nedeniyle nüks olabileceği düşünülen hastalar, klinik ve radyolojik olarak yeniden serolojileri ile birlikte değerlendirilmiş ve nüks oldukları doğrulanmıştır. Tanı ve takip için gönderilen 299 serum örneğinin 149'unda (%50) ELISA deneyi, 141'inde (%47) IHA deneyi ve 25'inde (%8) de DD5 deneyi pozitif bulunmuştur. DD5 deneyi pozitif bu 25 vakanın 20'sinin nüks hidatik kist, 5'inin ise primer hidatik kistli oldukları saptanmıştır. Ülkenin şartlanna göre tarama deneyi olarak IHA ve ELISA deneylerinin, nüks takibi için de bunlardan biriyle birlikte DD5 deneyinin kullanılmasını önermekteyiz. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY The sensitivity of the serologic tests utilized for the diagnosis of hydatid cysts (such as ELISA and IHA) should be high. In the follow-up of hydatid cysts after surgery and chemotherapy; since there is no antigenic stimulation, serologic tests such as KBD; IgE- ELISA, IEP and DD5 which can detect rapid negativity are recommended. In our study, the serum specimens of 69 cases which were operated with the diagnosis of hydatid cysts were investigated by means of ELISA, IHA and DD5 experiments. The ELISA and MA experiments gave a positive result in all of the 69 serum specimens for a duration of two years (100%). The DD5 experiment yielded a positive result in 24 of the specimens (34.8%). The patients who had the possibility of having recurrence because of the DD5 positivity were reevaluated clinically and radiologically in addition to their serology and the recurrence was confirmed. In the 299 serum specimens that were sent for diagnosis and follow-up; the ELISA experiment was found to be positive in 149 specimens (50%), the IHA experiment in 141 specimens (47%) and the DD5 experiment in 25 specimens (8%). It was established that of the 25 cases which had a positive DD5 experiment, 20 had recurrent hydatid cysts and 5 had primary hydatid cysts. Considering the conditions of the country, we suggest that the ELISA and IHA experiments should be used as screening tests and for the follow-up of recurrences, the DD5 experiment should be used in combination with one of these two experiments. 40