Kist hidatik şüpheli hastaların tanısında indirekt hemaglütinasyon ve immünokromatografik yöntemin karşılaştırılması
The comparision of indirect hemagglutination and immunochromatographic methods in diagnosis of patients with cyst hydatid doubt
  1. Tez No: 615910
  2. Yazar: DUYGU ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Echinococcus cinsleri, Taeniidae ailesine mensup küçük yapılı sestodlardır. Echinococcus granulosus erişkin halinde köpeklerin ve köpekgillerin ince barsağında, larva halinde ise koyun, sığır gibi otçullar başta olmak üzere çeşitli memelilerin ve insanın çeşitli organlarına yerleşerek kist hidatik denen hastalığa neden olmaktadır. Dış ortama atılan parazit yumurtalarının keçi, koyun, sığır ve insan tarafından solunum veya sindirim yolu ile alınmasıyla enfeksiyona sebep olmaktadır. Ekinokok tanısında indirekt hemaglütinasyon testi (İHA), Enzyme Linked İmmunosorbent Assay (ELİSA), İndirekt Floresan Antikor (IFA) ve immünokromatografik gibi testler kullanılmaktadır. Bizim çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne kist hidatik şüphesiyle başvuran hastalardan serolojik tanı yöntemlerinden indirekt hemaglütinasyon ve immünokromatografik yöntemlerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 01.11.2018-31.01.2019 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarı birimine ekinokok antikoru araştırmak amacıyla gönderilen örnekler dahil edilerek Ekinokok IHA yöntemi (Hydatidose fumoze Echinococcosis fumouze) ve Ekinokok İmmünokromatografik yöntemi (Vircell virapid hydatidosis) ile yapılmıştır. Çalışma kapsamına 75 hasta örneği alındı. Hastaların 48'i kadın (%64), 27'si erkek (%36) olup, yaş ortalamaları 42.0800 (±17.72672)'dir. Ekinokok IHA yöntemi ile hastaların 36'sı pozitif (%48), 39'u negatif (%52) olarak belirlenmiştir. Ekinokok immunokromatografik yöntem ile hastaların 34'ü pozitif (%45.3), 41'i (%54.7) negatif olarak belirlenmiştir. IHA yöntemi ile pozitif saptanan hastalardan iki olgu, İmmünkromatik yöntemle negatif bulunmuştur. Her iki yöntem de birbirine yakın sonuç vermiş olup İmmünkromatik yöntemin duyarlılığının daha düşük olduğu yapılan çalışmada görülmektedir. Ekinokok IHA yöntemiyle pozitif olarak tespit edilen 36 hastanın 34'ü (%94.4) immünokromatografik yöntemle de pozitif tespit edilmiş olup IHA yöntemiyle negatif tespit edilen 39 hastanın tamamı (%100) immünukromatografik yöntemle negatif olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Echinococcus are small-structured cestodes belonging to the Taeniidae family. Echinococcus granulosus causes hydatid cyst disease in the small intestine of dogs and canines in adult form and settling to the various organs of various mammals especially herbivores such as sheep and cattle and human in the form of larvae. By taking the respiratory or digestion by goat, sheep, cattle and human the parasite eggs thrown to the external environment cause infection. Tests such as indirect hemagglutination test (IHA), Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA), Indirect Fluorescent Antibody (IFA) and immunochromatographic tests are used in the diagnosis of echinococcus. In our study, we aimed to evaluate and compare the indirect hemagglutination and immunochromatographic methods among the patients who admitted to Gaziantep University Şahinbey Research and Application Hospital with suspicion of hydatid cyst. Samples sent to Gaziantep University Faculty of Medicine Serology Laboratory for the investigation of echinococcal antibody between 01.11.2018-31.01.2019 were included in our study. These samples were studied with Echinococcal IHA method (Hydatidose fumoze Echinococcosis fumouze) and echinococcal immunochromatographic method (Vircell virapid hydatidosis). 75 patients sample were included in the study. 48 of the patients (64%) were female, 27 were (36%) male and the mean age of the patients was 42.0800±17.72672). 36 of the patients (48%) determined as positive and 39 (52%) negative by echinococcus IHA method. 34 of the patients (45.3%) determined as positive, 41 (54.7%) negative by echinoccus immunochromatographic method. Two patients determined as positive by IHA method found as negative by immunochromatographic method. Both methods yielded similar results and sensitivity of the immunocrotographic method was lower in the study. While 34 (94.4%) of 36 patients who were detected positive by echinococcal IHA method were also detected as positive by immunochromatographic method, all the 39 (100%) patients were detected as negative by immunochromatographic method.