Değişik brucella antijenik fraksiyonlarının kullanıldığı indirekt enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) yönteminin bruselloz tanısındaki yeri
The Value of the method indrect enzyme linked immunosorbent assay (ELISA) prepared with three different antigenic fractions of brucella in the diagnosis of brucellosis
  1. Tez No: 60741
  2. Yazar: A. MELTEM ÇIRAK (YALINAY)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM SULTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada brusellozun serolojik tanısında kullanılan serum aglütinasyon testi ile karşılaştırma yapılarak, B. abortus'un üç değişik antijenik fraksiyonu ile hazırlanan ELISA testlerinin duyarlılık ve özgüllük açısından birbirilerine olan üstünlüklerinin araştırılması amaçlandı. Bruselloz tanısı almış 96 hasta serumu ve 41 kişiden oluşan kontrol grubu ile çalışıldı. Toplam 137 serum, serum aglütinasyon testi ve B. abortus'un tüm hücre, membrana bağlı olan ve membrana bağlı olmayan fraksiyonları olmak üzere, üç değişik antijenik yapısı ile hazırlanan indirekt ELISA yöntemi ile değerlendirildi. Bruselloz şüphesi olan serumların 96'sında, SAT ile değişik fitrelerde hastalık saptandı. Tüm hücre ile hazırlanan ELISA testinde 96 pozitif sonuç, membrana bağlı tolan. fraksiyonda 95 pozitif sonuç, membrana bağlı olmayan fraksiyonda 91 pozitif sonuç saptandı. Kontrol grubunda ise, çalışılan üç ELISA testinin hepsinde 2 pozitif değer saptandı. ELISA yönteminin duyarlılığı; tüm hücre ile hazırlananda %100, membrana bağlı olan fraksiyonda %98.9, membrana bağlı olmayan fraksiyonda ise %94.8 olarak bulundu; tüm testlerdeki özgüllük oranı ise %95.1 olarak saptandı. Sonuçlar göz önüne alınacak olursa, tüm hücre ile hazırlanmış ELISA testi en duyarlı bulunmuştur. Tüm hücre ile hazırlanan ELISA, bakteriyi parçalamak için, birçok güç ve uzun işlem yapılmasına gerek duyulmayan, zahmetsiz, basit aynı5 8 zamanda çok duyarlı bir testtir. Tüm hücre fraksiyonu, bakterinin bütün antijenik yapılarını taşıması açısından da değerlidir. Yapılan birçok çalışmada, bruselloz tanısında ELISA testlerinin çok duyarlı ve özgül olduğu gösterilmiştir. Aldığımız sonuçlar doğrultusunda, biz de uygulanması kolay, güvenilir, hızlı bir test olan ve özellikle B. abortus tüm hücresi ile hazırlanan ELİSA'nın, rutin taramalarda rahatça kullanılabileceği ve brusellozun serolojik tanısında tercih edilebilecek bir yöntem olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
5 9 SUMMARY In this study we have not only compared the serum agglutination test and the Brucella ELISA test prepared with the three different antigenic fractions of B. abortus in the serological diagnosis of brucellosis, but also the sensitivity, specificity and superiority of these three ELISA tests on each other. The sera of 96 patients in whom brucellosis was diagnosed and 41 negative sera as control group had been studied. Totally 137 sera were evaluated with serum agglutination test and the indirect ELISA prepared with three different antigenic structure of B. abortus; whole cell, membrane bound and non memrane bound fractions. In 96 of the sera that brucellosis were suspected, the disease was determined in different titers with SAT. 96 positive results in the ELISA prepared with whole cell, 95 positive results in the membrane bound fraction and 91 positive results in the non memrane bound fraction were determined. In all of the studied three ELISA, 2 positive results were found in the control group. The sensitivity of the ELISA was determined as %100 in the whole cell, %98.9 in the membrane bound fraction, %94.8 in the non memrane bound fraction. The specificity ratio in all tests was determined as % 95.1. If the results are taken into consideration, the ELISA prepared with the B. abortus whole cell was found the most sensitive test. The whole cell ELISA does not need difficult and long procedures in order to fraction the bacteria; it is a simple and meanwhile highly sensitive test. The whole cell fraction is so valuable as it has all the antigenic structures of the bacteria.60 In many studies, ELISA tests were determined highly sensitive and specific in the diagnosis of brucellosis. According to our results, we suggest that Brucella ELISA is a rapid, simple, practical and reliable test; especially the ELISA which is prepared with the B. abortus whole cell is useful for mass screening and could be the method of choice for the serological diagnosis of brucellosis.