Kur'an-ı Kerim'de hayat biçimleri
Life forms in Holy Quran
  1. Tez No: 607421
  2. Yazar: SALİH KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu Çalışmamızda Ludwig Wittgenstein'in dil oyunları analojisinin en önemli basamağı olan Hayat Biçimlerini Kuran-ı Kerim'e uyarlanması amaçlanmıştır. Felsefe tarihi boyunca dil üzerine ortaya atılmış teoriler mevcuttur. Bu teorileri Spekülatif Yaklaşım, Analitik Yaklaşım ve Gündelik Dil Felsefesi başlığı altında toplayabiliriz. Bu çalışmamızda Gündelik Dil Felsefesi çerçevesinde Din Felsefesinin nasıl yapılması gerektiğini ortaya koymaya çalışacağız. Ludwig Wittgenstein'e göre bir dil oyununun gerçekleşebilmesi için bir hayat biçimine ihtiyaç vardır. Kısaca dil oyunları oynayabilmek için hayat biçimlerine muhtacız. Her toplumun kendine göre bir hayat biçimi vardır ve bu hayat biçimleri de bizim dil oyunu oynamamızı sağlamaktadır. Kısaca Ludwig Wittgenstein'e göre tek tip bir dilden söz etmemiz imkânsızdır. Her toplumun kendine has dil oyunları mevcuttur. Dil oyunu oynayabilmemiz için de o topluma ait olan hayat biçimlerini öğrenmek zorundayız. Hayat biçimlerini öğrenmeden o toplumun oynadığı dil oyunlarını anlamamız mümkün değildir. Dil oyunları analojisi, Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması noktasında bize metodolojik olarak yeni bir bakış açısı sağlayacağını düşünmekteyiz. Bu doğrultuda Kur'an-ı Kerim'in bünyesinde bulunan dil oyunlarını araştırmaya çalıştık. Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birincisi Ludwig Wittgenstein'in Hayat Biçimleri hakkında bilgi vermektir. İkinci bölümde ise Kuran-ı Kerim'de bulunan Müşriklerin ve Müslümanların sosyal, iktisadi ve dini hayat biçimlerini incelenecektir. Anahtar sözcükler Ludwig Wittgenstein, Din Felsefesi, Kuran-ı Kerim, Dil Oyunları, Hayat Biçimler, Müşrik, Müslüman, Gündelik Dil Felsefesi, Analitik Yaklaşım, Spekülatif Yaklaşım
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to adapt Ludwig Wittgenstein's life forms to the Holy Quran which is the most important step of the language games analogy. There have been theories on language throughout the history of philosophy. These theories can be grouped under the title of Speculative Approach, Analytical Approach and Philosophy of Ordinary Language. In this study, we will put forward how the Philosophy of Religion should be done within the framework of Ordinary Language Philosophy. According to Ludwig Wittgenstein, in order for a language play to take place, a way of life is needed. In short, we need lifestyles to play language games. Every society has its own way of life, which enables us to play a language game. In short, according to Ludwig Wittgenstein, it is impossible to speak of a uniform language. Each community has its own language games. In order to play a language game, we have to learn the lifestyles that belong to that society. It is impossible to understand the language games that society plays without learning the lifestyles. We believe that the analogy of language games will provide us with a new methodological perspective on the understanding of the Qur'an. In this aspect, we tried to investigate the language games within the Qur'an This study consists of two main parts. The first is to give information about Ludwig Wittgenstein's life forms. In the second part, the social, economic and religious life styles of the Muslims and Muslims in the Holy Quran will be examined. Key words Ludwig Wittgenstein, Philosophy of Religion, Quran, Language Games, Life Forms, Mushrik, Muslim, Philosophy of Ordinary Language, Analytical Approach, Speculative Approach.