Suudi Arabistan'da göçmen ve yerli işgücü nüfuslar arasındaki gelir eşitsizliği
The income gap between the immigrant and native labour force populations in Saudi Arabia
  1. Tez No: 607422
  2. Yazar: EMRE DOĞANDOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Nüfus Hareketliliği köken ve hedef bölgelerin özelliklerinden etkilendiği kadar bu bölgeleri de etkilemektedir. Günümüzde küreselleşme, güçlü sosyo-politik ve ekonomik bağlarla toplumları etkileyen ve kimi zaman da ekonomik krizler aracılığıyla ve yeni ihtiyaçları ortaya çıkarmasıyla bu hareketliliği tetikleyen bir diğer önemli bir faktördür. 19. Yüzyıl ortalarında petrolün yeniden keşfi sanayi kollarının gelişimine ön ayak olmuş ve kısa sürede küreselleşmenin yayılmasına destek vermiştir. Bu yayılma özellikle zengin petrol yataklarına sahip Orta Doğu ülkelerinde ise güçlü bir ekonomik ivmeye yol açmıştır. 1970lerde finansal sermaye ve üretim süreçlerinin uluslararası bir hal almasıyla bu ülkelerde görülen hızlı iktisadi gelişim, ekonominin çoğunlukla yabancı işgücüne bağımlı kalmasına neden olmuştur. Suudi Arabistan, nüfus büyüklüğü, güçlü ekonomik ve istikrarlı politik yapısıyla Körfez ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Son 30 yılda işgücünü üçe katlayan Suudi Arabistan'da diğer Körfez ülkelerinde olduğu gibi göçmen işçiler işgücünde çoğunluğu oluşturmaktadır. Bu çalışmada Suudi Arabistan'da bulunan yabancı işgücünün ülkenin sosyo-ekonomik yapısındaki etkisi ve önemi açıklanmakta; Suudi ve yabancı nüfuslar arasındaki dramatik gelir farklılıkları incelenmektedir. Ayrıca tezde Suudi Arabistan ve yakın çevresinin coğrafi, siyasi, ekonomik, kültürel ve demografik özelliklerine de yer verilmektedir. Araştırmada Suudi Arabistan'daki yabancı işgücü varlığının arka planı ve gelişimi, sektörel dağılıma, toplam işgücüne ve ülke ekonomisine olan etkileri ve bu etkilerin eğitim durumu, kazanç, cinsiyet, yaş ve etnisiteye göre çıktıları yerli nüfusla karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Araştırma sürecinde gerçekleştirilen nicel analizler Suudi Arabistan Devlet İstatistik Ofisi'nin (General Authority for Statistics) 2017 yılı, üçüncü çeyrek verilerine dayanmaktadır. Bu araştırmanın önemi ve en dikkat çekici bulgusu yabancı (göçmen) ve yerli işçiler arasındaki dramatik gelir eşitsizliğinin ve ayrıca bu eşitsizliğin çeşitli demografik ve sosyo-kültürel değişkenlere göre farklılaşmasının nicel analizlere dayalı olarak saptanmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Mobility has been affected by environment, also as much as affected by itself. Today, globalization is important factor that influences societies with strong socio-political and economic ties and sometimes triggers this mobility through economic crises and the emergence of new needs. The rediscovery of petroleum in the mid-19th century paved the way for the development of industrial branches and supported the spread of globalization. The effect of this spread provides economic momentum to the gulf countries which have oil deposits. With the internationalization of financial capital and production processes in the 1970s, the rapid economic development in these countries caused the economy to be mostly dependent on foreign labour force. Saudi Arabia is leading the Gulf countries with its population, politic stability and economic characteristics. In Saudi Arabia, which has tripled the workforce in the last 30 years, migrant workers are in the majority of the workforce, just like in other gulf countries In this study, the impact and importance of the foreign labour force on the socio-economic structure in Saudi Arabia, are explained; Dramatic income dilemma between Saudi and foreign populations are examined. The thesis also includes geographical, political, economic, cultural and demographic characteristics of Saudi Arabia and its vicinity. In this study, the background and development of foreign labour in Saudi Arabia, its effects on sectorial distribution, total labour force and the economy, and the outcomes of these effects by educational status, income, gender, age, and ethnicity are compared with the local population. In this comparisons General Authority for Statistics, 2017, 3rd quarter data are taken as basis. The most important and striking finding of this study is that the dramatic income inequality between foreign (immigrant) and domestic workers, as well as the differentiation of this inequality according to various demographic and socio-cultural variables, is based on quantitative analyses.