Neisseria gonorrhoeae suşlarının antibiyotik duyarlıklarının çeşitli yöntemlerle araştırılması
Investigation of antibiotic susceptibilities of neisseria gonorrhoeae strains with different methods
  1. Tez No: 60743
  2. Yazar: GÜLSEREN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
105 N. gonorrhoeae susunda antibiyotik duyarlıklarının çeşitli yöntemlerle araştırıldığı bu çalışmada, suşların %22'si penisiline di rençli bulunurken, %6.7'sinde beta-laktamaz enzim varlığı saptanmıştır. Tetrasiklin MİK araştırmasında ve disk difüzyon duyarlık testi sonucunda bu antibiyotiğe %4,8 oranında direnç saptanmıştır. Tetrasikline dirençli suşlarda aynı zamanda penisilin direnci de mevcut tur. Tetrasikline dirençli 3 susta beta-laktamaz varlığı, 2 suşda yüksek düzeyde tetrasiklin direnci saptanmıştır. Sefoksitine MİK araştırmasında ve disk difüzyon duyarlık de neyi sonucunda %22 oranında direnç gözlenirken eritromisin için bu oran %34 olarak saptanmıştır. 105 N. gonorrhoeae susunda %1.9 oranında azalmış ofloksasin duyarlığına karşı, penisiline dirençli suşlar da dahil olamk üzere suşların %98.1'i ofloksasine duyarlı bulunmuştur. Çalışmamızda seftriakson, spektinomisin ve siprofloksasin di renci gözlenmemiştir. MİK değerlerine göre, seftriakson en etkili antibi yotik olarak bulunmuştur.49 N.gonorrhoeae'nin sık izolasyonu ve artmış antibiyotik direnç seviyeleri antibiyotik duyarlık deneyinin standardize edilmesi ve basit olarak uygulanması gereğini göstermektedir. Birçok mikrobiyoloji laboratuvarı N. gonorrhoeae antibiyotik duyarlık deneyi olarak beta- laktamaz deneyi ve 10-U'lik penisilin diski difüzyon deneyi yapmakta dır. Alternatif metodlardan biri olan MİK tayini son derece zahmetli ve zaman alıcı olduğu için rutin olarak uygun değildir. Ancak, istatistiksel verileri saptamada ve epidemiyolojik çalışmalarla sınırlı kalmaktadır. MİK değeri, özellikle tedavi edilemeyen vakalarda ve yaygın infeksiyonu olanlarda önemlidir. Çalışmamızda gözlendiği gibi disk difüzyon yönte mi, standartlara tam uyulduğunda MİK ile %100 oranında aynı sonuçları vermektedir.
Özet (Çeviri)
50 SUMMARY AND CONCLUSION In this study antibiotic susceptibilities of 105 N. gonorrhoeae strains were investigated by several methods. From the isolates 22% were resistant to penicillin and 6.7 % were positive for the enzyme beta- lactamase. Depending on susceptibility results performed by MIC and disc diffusion methods, the rate of resistance to tetracycline was 4.8 %. In seven of the cases coresistance against penicillin was observed with tetracycline resistance, three of which were beta-lactamase positive and two had high-level resistance against tetracycline. Resistance against cefoxitin and erythromycin were 22% and 34%, respectively. Although 1.9% of strains had decreased sussceptibility to ofloxacin, 98.1% of isolates, including penicillin resistant strains, were sensitive to this antibiotic, which denotes that this antibiotic was very effective against N. gonorrhoeae species in in vitro conditions. There was no resistant strain against ceftriaxone, spectinomycin and ciprofloxacin. The common isolation of N. gonorrhoeae from clinical specimens and its increased antibiotic resistance makes the standardization and easy application of antibiotic susceptibility testing necessary. Beta-lactamase test and disc difusion test with 10U penicillin51 are used as antibiotic susceptibilty test in most of the microbiology laboratories. Although MIC testing is considered to be difficult and time consuming and therefore not suitable for routine investigations, it is especially important in disseminated infections and in cases which are resistant to therapy. MIC values are also useful in establishing statistical data and in epidemiologic studies. As we observed in our study results of disc diffusion method performed strictly following standards are 100% in accordance with those of the MIC.