Chlamydia Trachomatis, grup B streptokok ve Listeria Monocytogenes'in kadın genital sisteminde bulunuş sıklığı ve sosyoekonomik düzeyle ilişkisi
- Tez No: 60744
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLETİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Mikrobiyoloji, Obstetrics and Gynecology, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma, üretkenlik çağındaki kadınlardan alınan vajinal ve rektal sürüntülerde Grup B streptokoklar (GBS) ve Listeria monocytogenes'^, endoservikal örneklerde ise Chlamydia trachomatis'm varlığını; sosyoekonomik düzeyin, jineko-obstetrik öykünün ve aile planlaması yöntemi olarak kullanılan rahim içi araç (RIA) uygulamasının taşıyıcılıkla ilgisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Sosyoekonomik düzeyi düşük olan kadınlara hizmet veren Ümraniye Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi (AÇSAP) ile Fikirtepe Kadın Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi (AP) polikliniklerine başvuran 166 hasta iie Marmara Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, ekonomik seviyesi diğerlerine göre yüksek 62'si gebe 121 kadından alınan vajinal ve rektal sürüntülerde kültür yöntemiyle GBS ve L. monocytogenes varlığı araştırılmıştır. Birinci grupta, izole edilen GBS oranı %13.85 (23 hasta), ikinci grupta ise %9.91 (12 hasta) olup, genital kolonizasyon oranı birinci grup için %12.04 (20 hasta), ikinci grup için ise %7.43 (9 hasta) olarak bulunmuştur. İki sonuç arasında istatistiksel anlamda fark bulunamamıştır. Jinekolojik yakınmanın kolonizasyonla ilişkisi sınırda anlamlı olarak bulunmuştur (p=0,052). RIA kullanan hastalarda GBS bulunma sıklığı, kullanmayanlara oranla fark göstermemektedir. Gebelerde GBS taşıyıcılığının gebe olmayanlara göre farklı olmadığı saptanmıştır. GBS kolonizasyonunun gebelik, doğum, düşük ve kürtaj sayıları ile ilişkisi araştırıldığında, birinci grubu oluşturan perifer hastalarının gebelik (p = 0,02) ve doğum sayısının (p = 0,03) genital GBS taşıyıcılığı ile ilgisi olduğu saptanmıştır. Her iki grupta, soğukta zenginleştirme yöntemiyle Lmonocytogenes varlığı saptanmaması üzerine, sonucun yeniden değerlendirilmesi amacıyla IVgruptan alınan vajinal ve rektal sürüntülerde, seçtirici ve zenginleştirici özel besiyerleri kullanılarak kültür yöntemi uygulanmış, bir hastanın rektal sürüntüsünde L monocytogenes saf olarak izole edilmiştir. 121 'i Marmara Üniversitesi Hastanesi'ne ait 187 hastadan alınan endoservikal örneklerde ELISA ile C.trachomatis varlığı araştırılmış, hastaların birinde (%0,53) antijen saptanmıştır. GBS izolasyon oranı diğer iki mikroorganizmaya oranla yüksektir. Sosyoekonomik düzeyle anlamlı ilişkisi saptanmamıştır. Gebe izlemi sırasında GBS varlığının aranması, gebelik ve doğum sırasında, yenidoğan morbidite ve mortalitesini azaltmak amacıyla yapılacak profilaktik yaklaşımı yönlendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to investigate the presence of Group B streptococci (GBS) and Listeria monocytogenes in vaginal and rectal smears, and Chlamydia trachomatis in endocervical smears from women in reproductive age and to discuss the effect of socioeconomic level, gynecologic and obstetric history, presence of intrauterine device on the colonization. One hundred-sixty-six patients from Ümraniye Mother and Child Health and Family Planning Center, and Fikirtepe Women Health Center outpatient clinics formed study group I, to represent lower socioeconomic status; and 121 women (of whom 62 were pregnant) from Marmara University Gynecology and Obstetric outpatient clinic formed the group İI to represent higher socioeconomic level. Culture method was used to detect GBS and L. monocytogenes in vaginal and rectal smears. In the group I, GBS colonization rate was foud to be 13.85 % (23 patients), and in the group II, 9.91 % (12). Genital GBS colonization rate was 12.04 % (20 patients) for the first group and 7.43% (9 patients) for the second one. There was no statistical difference between two groups. There was a borderline relationship between GBS presence and gynecologic signs and symptoms (p = 0.052). The use of intrauterine device was not a statistically important factor for GBS colonization. Also in pregnant women, GBS colonization rate was not statistically different from nonpregnant women. Analyses of the results showed that, in soscioeconomically lower group, the GBS colonization rate has been affected by pregnancy (p = 0,02) and parity number (p = 0,03). VISince L.monocytogenes was not isolated in these two groups by cold enrichment technique, a third group with 100 patients from Ümraniye Family Planning Center was formed, and culture technique was performed by the use of highly selective and enrichment media in vaginal and rectal smears to confirm the results. This microorganism was isolated from one rectal culture of a patient (1%) only. In the endocervical smears taken from 187 patients, 121 of them belonging to the Marmara University Hospital, C.trachomatis antigen was detected by ELISA with a rate of 0,53%. GBS rate was higher than the two other bacteria. The detection of GBS during pregnancy could be helpful for peripartum prophylaxis to decrease newborn morbidity and mortality. Vll