Tıbbi uygulama hatası iddialarında ölümle sonuçlanan ve sonuçlanmayan olguların karşılaştırılması
The comparison of the cases which are resulted in death or not in medical malpractise claims
- Tez No: 607454
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamızda 2013 Ocak-2014 Aralık tarihleri arasındaki iki yıllık sürede Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu 1. ve 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'na başvuru yapılan tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan 1980 olgu, branş ayırt etmeksizin retrospektif olarak incelenerek tıbbi uygulama hatası davalarının adli tıbbi boyutu değerlendirilmiştir. 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki 814 olgunun %51'i erkek, %49'u kadın, yaş ortalamasının 28,32 (±21,4) olduğu, medyan yaşın da 29 olduğu bulunmuştur. 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki 1166 olgunun ise yaş ortalamasının 33,03 (±26,86) olduğu, medyan yaşın da 34 olduğu bulunmuştur. Bilirkişi görüşü istenilen 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki 814 olgunun %9'unda, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki 1166 olgunun %14.2'sinde tıbbi uygulama hatası olduğu görülmüştür. İki İhtisas Kurulu'nda da tıbbi uygulama hatası iddiası bulunan olguların en sık Ceza Mahkemeleri'nden ve Marmara Bölgesi'nden geldiği, şikâyetlerin en sık uzman hekimlere yönelik olduğu ve en sık şikâyet sebebinin de hatalı veya eksik tedaviden kaynaklandığı saptanmıştır. 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda bilirkişi görüşü istenilen olgularda, tıbbi uygulama hatası sebebiyle başvurulan şikâyetlerin en sık Özel Hastanelere, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda ise şikâyetlerin en sık Eğitim Araştırma ve Devlet Hastaneleri'ne yönelik olduğu saptanmıştır. 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki değerlendirilen olgularda mahkemeye başvurma süresinin en sık 13-24 ay arasında olduğu 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki olgularda ise mahkemeye başvurma süresinin en sık 0-12 ay arasında olduğu görülmüştür. İki İhtisas Kurulu'nda da en çok şikâyet edilen branşın Kadın Hastalıkları ve Doğum olduğu, 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda 20 olgu ile kurulca en çok kusurlu bulunan branşın Ortopedi ve Travmatoloji (%26.3) olduğu, 1. Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda ise 55 olgu sayısı ile kurulca en çok kusurlu bulunan branşın Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (%33.3) olduğu bulunmuştur. 2. Adli Tıp İhtisas Kurulu'ndaki değerlendirilen olgularda da en çok şikâyette bulunulan zararın %55.33 oranı ile enjeksiyon nöropatisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, 1980 cases, without treating unequally to the branches, which are applied to the 1. and 2. Council of Forensic Medicine of Ministry of Justice about the medical malpractise are searched retrospectifally and evaluated the forensic medical dimensions. %51 of cases consulted to the 2. Council of Forensic Medicine are male, %49 are female. The mean age 28,32 (±21,4) and the median age was 29. On the other hand, the mean age of 1166 cases, those are anayzed in the 1. Council of Forensic Medicine was 33,03 (±26,86), the median age was 36. On the %9 of 816 cases which are consulted to the expert opinion of 2. Council of Forensic Medicine and %14,2 of 1166 cases which are consulted to the expert opinion of 1. Council of Forensic Medicine; malpractice was obtained. It is determined that, claims about the malpractice are mostly from the Criminal Court and Marmara Region; intended for the specialists and the most complaints are false and incomplete treatment. On the cases, which were consulted to the expert opinion in the 2. Council of Forensic Medicine, the complaints were intended for the private hospitals, for the 1. Council of Forensic Medicine; the complaints were intended for the public and education research hospitals. The court application time was 13-24 months, which are evaluated in the 2. Council of Forensic Medicine and it was 0-12 months for the 1. Council of Forensic Medicine. In the both of the councils, the most complained branch was Gynecology and Obstetrics. Orthopedics and Traumatology was the most flawed branch with 20 cases (%26,3) in the 2. Council of Forensic Medicine and Child Health and Diseases was the most flawed branch with 55 cases (%33,3) in the 1. Council of Forensic Medicine. Otherwise; the most complaints were seen about the injection neuropathy (%55,33) in the 2. Council of Forensic Medicine.