Burdur Barosu avukatlarının stresle başa çıkma durumlarının ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the coping stress and burnout levels of Burdur lawyers
  1. Tez No: 607453
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hak arama ve savunma hakkının en temel güvencesi olan avukatların stresle baş etme durumlarına ve tükenmişliklerine etki eden unsurların belirlenip, çözüm önerileri geliştirerek, literatüre ve adalete dolaylı katkı sağlamak bu araştırmanın temel amacıdır.Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini 2018 Ekim ayı içerisinde Burdur Barosuna kayıtlı 211 avukattan tesadüfi olarak seçilen 60 erkek 40 kadın avukat olmak üzere toplam 100 avukat ile veriler elde edilmiştir. Veriler, avukatların sosyo-demografik özelliklerini belirleyen kişisel bilgi formu, Stresle Başa Çıkma Ölçeği ve Tükenmişlik Envanteri ile toplanmıştır. Stresle başa çıkma ölçeği alt ölçek ortalamaları; Kendine Güvenli Yaklaşım ölçeğinin puan ortalaması 2,15±0,51, İyimser Yaklaşım 1,87±0,57, Çaresiz Yaklaşım 1,25±0,52, Boyun Eğici Yaklaşım 1,15±0,043 ve Sosyal Destek Arama Yaklaşımı alt ölçeğine ait ortalama ise 1,81±0,55 olarak hesaplanmıştır. Avukatların tükenmişlik alt ölçek ortalamaları; Duygusal Tükenme puan ortalaması 16,03±7,09, Kişisel Başarı 10,88±4,94 ve Duyarsızlaşma alt ölçeğine ait ortalama ise 7,47±4,57 olarak bulunmuştur. Stresle etkili başa çıkma yöntemleri ile duygusal tükenme düzeyi arasında negatif doğrultuda bir ilişki bulunmuştur. Stresle başa çıkma düzeyi yükseldikçe avukatların duygusal tükenme düzeylerinin azaldığı saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda avukatların stresle baş etmeye ve tükenmişlik düzeylerini azaltmaya yönelik; stres yönetimi, etkili zaman yönetimi ve iletişim becerileri hakkında eğitim almalarının ve sosyo-kültürel etkinliklerde bulunmalarının etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to determine the factors that affect the stress and coping situations of lawyers, which are the most basic assurance of the right to seek and defend rights, and to provide indirect solutions to the literature and justice by developing solutions to these problems. Data were obtained from 100 lawyers, 60 male and 40 female lawyers, who were randomly selected from 211 lawyers registered in Burdur Bar Association in October 2018. The data were collected by using personal information form which determined the socio-demographic characteristics of lawyers, Coping with Stress Scale and Burnout Inventory. The mean of the coping with stress scale subscale; The mean score of the Self-Safe Approach scale was 2.15 ± 0.51, Optimistic Approach 1.87 ± 0.57, Helpless Approach 1.25 ± 0.52, Submissive Approach 1.15 ± 0.043 and Social Support Seeking Approach subscale the mean value was calculated as 1.81 ± 0.55. Lawyers burnout subscale averages; The mean score of Emotional Exhaustion was found to be 16.03 ± 7.09, Personal Achievement was 10.88 ± 4.94 and Depersonalization subscale was 7.47 ± 4.57. A negative correlation was found between effective coping with stress and emotional exhaustion. As the level of coping with stress increased, the level of emotional exhaustion of attorneys decreased. In line with these results, attorneys were able to deal with stress and reduce burnout levels; stress management, effective time management and communication skills and socio-cultural activities.