Düşük over rezervi tanılı hastalarda büyüme hormon düzeyleri ve diğer parametrelerle ilişkilerinin araştırılması
Investigation of growth hormone levels and its relationship with other parameters in patients with poor over reserve
- Tez No: 607456
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Düşük over rezervi (DOR) tanılı IVF tedavisi planlanan hastalarda GH düzeylerinin belirlenmesi, over rezervinin biyokimyasal belirteci olan serum AMH düzeyi ve diğer parametrelerin serum GH düzeyi ile arasındaki ilişkinin araştırılması ve bu sayede DOR olgularında GH' nun yerini belirlenmesi amaçlandı. GEREÇ-YÖNTEM: Prospektif kesitsel bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmada olgular Şubat 2019 – Nisan 2019 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı bünyesinde genel jinekoloji ve infertilite polikliniklerine başvuran hastalar arasından seçildi. Çalışmaya alınan kadınlar DOR (grup-I), açıklanamayan infertilite (grup-II) ve kontrol (grup-III) grupları olmak üzere üç grup halinde incelendi. Grup-I'de 52 , Grup-II'de 52 , Grup-III'de 50 olgu olmak üzere toplam 154 olgu çalışmaya dahil edildi. Menstrüel siklusunun 3. günü serum AMH ve GH düzeyi çalışıldı. Oguların demografik özellikleri, AFC, BMI, FSH, LH, E2 seviyelerine ait bilgiler kayıt edildi. İstatiksel analizler SPSS 21.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. SONUÇLAR: Her üç grubun GH düzeyleri kıyaslandığında aralarında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık tespit edilmedi (p=0.129).
Özet (Çeviri)
AIMS: The aim of this study was to investigate serum GH levels in patients undergoing IVF treatment with poor ovarian reserve (POR) and the relationship between serum GH levels and biochemical marker of ovarian reserve serum AMH levels, and other parameters. MATERIAL-METHODS: It was designed as a prospective cross-sectional study. The subjects were selected among the patients who applied to the general gynecology and infertility outpatient clinics of the Department of Obstetrics and Gynecology in Bursa Uludağ University between February 2019 - April 2019. Women included in the study were divided into three groups as POR (group-I), unexplained infertility (group-II) and control (group-III) groups. A total of 154 cases, 52 in Group-I, 52 in Group-II, 50 in Group-III, were included in the study. Serum AMH and GH levels were studied on the third day of menstrual cycle. Demographic characteristics, AFC, BMI, FSH, LH, E2 levels were recorded. Statistical analyzes were performed using SPSS 21.0 program. RESULTS: When GH levels of all three groups were compared, no statistically significant difference was found between them (p = 0.129).