Bedri Ruhselman ve metafizik görüşleri
Bedri Ruhselman and his metaphysical vision
- Tez No: 607458
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALPYAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu tezde, Türkiye'de Neo-Spiritizm'in, yani“Deneysel Yeni Ruhçuluk”un kurucusu olan Dr. Bedri Ruhselman'ın (1898-1960) hayatının yanı sıra eserleri ve bilhassa metafizik görüşleri incelenmiştir. Buna paralel olarak, Ruhselman açısından yaratılış, ruh, ahiret, doğuş-enkarnasyon ve tekrardoğuş-reenkarnasyon gibi kavramlara yeni bir bakış açısı sunulmuştur. İlâhiyatın en önemli ve birincil konularından biri olan“öteâlem”hakkında Ruhselman'ın deneye dayalı görüşleri, klasik görüşün dışında, spiritizme önemli katkılar yapmıştır. Onun bu görüşleri doğrultusunda, İlâhi nizam ve kâinatı (onun düzenlediği İlâhî Nizam ve Kâinat adlı kitap çerçevesinde) anlamamız ve anlamlandırmamız daha kolay olabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, besides his life, the works and more particularly the metaphysical stance of Dr. Bedri Ruhselman (1898-1960), the founder of Neo-Spiritism in Turkey, that is,“the Experimental New Spiritism”, are studied. As parallel to that, a new perspective to the concepts such as creation, spirit, afterlife, birth-incarnation and rebirth-reincarnation is presented from Ruhselman's point of view. Ruhselman's empirical perspective on“afterlife”, one of the most important and primary subjects of theology, has made important contributions to the spiritism, out of the classical standpoint. It would be easier to understand and to make sense of the divine order and the universe (in terms of the book, The Divine Order and The Universe that he had edited).