Bedri Rahmi Eyüboğlu Anadolu halk sanatı öğeleri ve bunların çağdaş bir anlayışla eserlerine aktarılması
Bedri Rahmi Eyüboğlu; The elements of Anatolian popular art and thir modern applications to his works
- Tez No: 96042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş ESMA SÜLDÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Çallı Kuşağı'nı izleyen dönemin ressamlarından olan Bedri Rahmi Eyüboğlu, resmin yanı sıra edebiyata olan ilgisi, halk sanatlarıyla kurduğu yakın ilişkiler ve aynı zamanda da yıllarca sanat eğitimciliğine adanmış bir kişiliğe sahip olmasıyla tanınan bir ressamdır. Avrupa Sanatındaki Çağdaş gelişmelere olan ilgisi ve dikkati yanında Halk Sanatları ürünlerindeki biçimleme geleneğinin, çağdaşlık bilinciyle buluşabilen değerlerini çevresindekilere kabul ettirme yolundaki çabaları Bedri Rahmi Eyüboğlu'nu, kendi kuşağı sanatçıları arasında özel bir konuma getirmiştir. Halk Sanatı 'nm biçim ve renk öğelerini kendisine özgü tarzda işleyen Bedri Rahmi Eyüboğlu'nu, ulusal ve uluslar arası boyuta getiren; araştırmalarıyla oluşan birikimleri, teknik olgunluğu ve halk kültürüne olan düşkünlüğüdür. Bedri Rahmi Eyüboğlu çalışmalarında kullandığı; kilimden halıya, heybeden yazmaya ve süslemeden eski yazıya kadar olan bütün öğeler, Halk Sanatlarıyla Çağdaş Resim anlayışını birleştirme amacıyla kullanmıştır. Bedri Rahmi Eyüboğlu geleneksel kültürün içinde bulunan zengin halk masallarıyla beslediği iç dünyası ve sanatı sayesinde Batıya açılan bir kapı olmuştur. Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun ölümüyle Çağdaş Türk Resim Sanatı, yeri doldurulamayacak bir üyesini kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bedri Rahmi Eyüboğlu belongs to a period after Çallı generation, not only he had interest in art, but also he was interested in literature. He's known as having close relations with folk art and at the same time dedicating himself to art education. Besides his attention to the contemporary evolution in the European Art, his trials in bringing and informing about the values of forming tradition in folk art that meets the contemporary consciousness has brought him to a very special place in his own generation. He embroidered the colors and forms of the folk art in his own peculiar way. What has brought him to a national and international dimension was his fondness in folk art and his technical maturity as well as his aggregation of existing from on his profound research. In his work, all elements; woven matting, carpets, saddle-bags, hand printed kerchiefs, ornaments and ancient writings were used to unite folk art with the contemporary art comprehension. Bedri Rahmi Eyübolu has been a gate to West because of his art and his internal world which has been maintained with the elegant folk tales coming from the traditional culture. Because of his death, Contemporary Turkish Painting has lost a member of whom can not be placed. m