Müzik ve dinî tecrübe etkileşimi hususunda bir araştırma
Search on the interaction of music and religious experience
- Tez No: 607463
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UBEYDULLAH SEZİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Müzik, Sanat Tarihi, Religion, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Müziğin tarihi, insanın varoluşuyla başlar. İnsan, sesler çıkarmaya başladığında, kelimelerin anlamıyla birlikte doğanın seslerini de algılamak suretiyle müziği de hayatına almış bulunmaktadır. Üstelik müziğin temel unsurlarından biri olan ritmi daha embriyo iken bile kalp aracılığıyla hissetmiş olması doğmadan bile onunla iç içe olduğunu söylememize olanak tanımaktadır. İnanma içgüdüsü de müzik gibi insanlık tarihinin ilk yıllarından itibaren insanların hayatında var olmuş ve yaşantısını şekillendirmesinde rol oynamıştır. İlk zamanlarda anlamlandıramadığına tapınma şeklinde karşımıza çıktığı kabul edilen bu olgu, Tanrı'nın evrene peygamberler göndermek suretiyle müdahale etmesiyle birlikte farklı bir şekle bürünmüştür. Bu aşamadan itibaren inananların hayatını düzenlemeyi amaçlayan kural koyucu bir olgu olarak karşımıza çıkmıştır. Müziğin dinen meşruiyeti konusunda tarihsel süreç içerisinde birtakım tartışmalar söz konusu olmuştur. Bugün hâlâ devam eden müziğin din tarafından yasaklanmış olduğu düşüncesi kimi insanların müziğe bakışını olumsuz etkileyebilmektedir. Oysa müzik, insanın doğasında kalp ile hissettiği ritim duygusuyla var olan bir içerikle insanı etkilemekte ve kimi zaman inananların beyanları dikkate alındığında dini inanca sahip bireylerin inancını artırmaktadır. İnanma duygusu ve müzik insanın ruhuna hitap etmektedir. Bu iki fenomen ve ikisi arasındaki etkileşim, doğru yönlendirildiğinde bireyin inancının geliştirilmesinde katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The history of music begins with human existence. When people start to make sounds, they take music into their lives by perceiving the sounds of nature along with the meaning of words. Moreover, the fact that the rhythm, which is one of the basic elements of music, has been felt through the heart even when it is an embryo, allows us to say that it is intertwined with it even before it is born. Belief instinct, like music, has existed in people's lives since the first years of human history and played a role in shaping their lives. This phenomenon, which was accepted in the form of worship that it could not make sense in the early times, took on a different form when God intervened by sending prophets to the universe. From this stage onwards, it has emerged as a rule-setting phenomenon aimed at regulating the lives of believers. There have been discussions about the religious legitimacy of music in the historical process. The idea that music, which is still going on today, is banned by religion may negatively affect some people's view of music. However, music affects people with a content that exists with the heart's sense of rhythm in nature and sometimes increases the belief of individuals with religious beliefs when the declarations of believers are taken into consideration. A sense of faith and music appeal to the soul of man. When these two phenomena and the interaction between the two are directed correctly, they contribute to the development of the individual's faith.