XX. yüzyılda Türk musikisi eğitiminde resmî himaye ve mektepleşme süreci
The official patronage in Turkish music education and schooling process in the twentieth century
- Tez No: 697005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TIRAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Türk mûsikîsi, Osmanlı'nın son dönemlerinden başlayıp Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarına uzanan süreçte, resmî ya da gayrıresmî kurum ve toplulukların eğitim faaliyetleriyle yeni nesillere aktarılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanından sonra 1926 yılında başta dönemin yegâne devlet konservatuvarı Dârülelhan olmak üzere resmî eğitim kurumlarından Türk mûsikîsi eğitiminin ilga edilmesi ve Cumhuriyet'in yeni tesis edilen mekteplerinde yalnızca Batı mûsikîsi temelli bir eğitim sisteminin uygun görülmesi, Türk mûsikîsi eğitiminde resmî bir himaye eksikliği yaratmıştır. Bu tarihten sonra 1976 yılında İstanbul Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'nın (İTMDK) kuruluşuna kadar yaşanan mektepleşme süreci birçok gelişmeye sahne olmuştur. Bu 50 yıllık zaman diliminde resmî himayeden yoksun kalan Türk mûsikîsi eğitimi, bu süreçte çeşitli mûsikî cemiyetleri, özel meşkhaneler, tekkeler ve radyo içi eğitim gibi alternatif kanallarla sağlanmıştır. İTMDK kurulduktan sonra devlet kurumlarında yeniden verilmeye başlanan Türk mûsikîsi eğitimi, Cumhuriyet tarihinde Türk mûsikîsi eğitimi adına ilk kez tecrübe edilen bu sürecin birtakım başka zorluklarını ortaya çıkarmıştır. Çalışmamızda, 20. yüzyılda yaşanan bu gelişmeler dört ayrı bölümde işlenmiştir. Bütün bu gelişmeler, TBMM ve Cumhuriyet Senatosu tutanakları, gazeteler, mecmualar, röportajlar gibi tarihî vesikalar aracılığıyla ele alınmıştır. Her bölümün sonunda, çalışma içinde işlenen gelişmelerden yola çıkılarak ilgili dönemde mektepleşme sürecinde karşılaşılan zorluklar, subjektif tespitler de dahil edilmek suretiyle ortaya koyulmuştur. Bu çalışmanın amacı, 20. yüzyılda Türk mûsikîsi eğitiminin geçirdiği evreleri, başta resmî himaye ve mektepleşme sürecini temel alarak olay örgüsü hâlinde ortaya koyup ileride yapılacak olan çalışmalara ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Between the last periods of the Ottoman Empire and the first years of the Republic of Turkey, Turkish music had been transferred to new generations through the educational activities of both governmental and non-governmental institutions and associations. Shortly after the proclamation of the Republic of Turkey, in 1926, the abolition of Turkish music education at state educational institutions, especially at the only state conservatory of that time, Dârülelhan, and instead appropriation of a Western music-based education system at the newly established schools of the Republic caused a lack of official patronage in Turkish music education. The period of reintroduction of the Turkish music at state educational institutions, which started at that time and continued until the establishment of the Istanbul Turkish Music State Conservatory (ITMDK) in 1976, was marked by many events. During this 50-years period Turkish music missing the official patronage was surviving by alternative channels such as various musical societies, private meşkhanes, lodges and in-radio training. Turkish music education, which was again given at state institutions after the establishment of ITMDK, faced some other difficulties during that process. Those difficulties were experienced in terms of Turkish music education for the first time in the history of the Republic. In this study, these trends in the 20th century are discussed in four separate chapters. All these trends were researched through historical documents such as the minutes of the Grand National Assembly of Turkey and the Senate of the Republic, newspapers, magazines and interviews. At the end of each chapter, based on the trends covered in the study, the difficulties encountered in the reintroduction process specific to that period are presented by including personal testimonies. The aim of this study is to shed light on future studies by presenting the phases of Turkish music education in the 20th century, based on the process of official patronage and reintroduction, in a chronological order.