Avrupa Birliği ülkelerinin Türk karayolu taşımacılığına uyguladığı taşıma kotaları
Transport quotas applied by European Union countries to Turkish road transport
- Tez No: 607474
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Transportation, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İktisadı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye'ye Gümrük Birliği'ne rağmen Avrupa Birliği ülkelerinin taşıma kotalarına maruz kalmaktadır. AB üye ülkeleri tarafından Türk karayolu taşımacılığına uygulanan bu kota sorunu Türkiye ve AB arasındaki malların serbest dolaşımına engel olmaktadır. Türkiye ve AB üye devletleri arasında yapılan ikili anlaşmalar sonucu kota miktarları belirlenmektedir. AB ülkelerinin Türkiye için belirledikleri kota miktarları yetersiz kalmaktadır. Yetersiz ve haksız olan bu kotalar nedeniyle Türk Karayolu Taşımacılığı önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Türkiye ihracatı için yetersiz kalan kotalar Türkiye ekonomisini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Although Turkey is a member of Customs Union, it is exposed to transport quotas in European Union member states. Quotas which have been applied to Turkish road transportation by European Union member states hampers the free movement of the goods between Turkey and the European Union. Quotas, which are not enough for Turkey, are determined by the bilateral agreements signed by between Turkey and European Union. Due to these inadequate and unfair quotas, Turkish Road Transport faces significant problems. Inadequate quotas applied to exports of Turkey affect Turkey's economy in a negative way.