Uluslararası göç hareketleri'nde Türkiye'nin konumu; uluslararası göç ve iç göçün karşılaşması, kentsel gerilim: Şanlıurfa ve Gaziantep örneği
Turkey's position in international migration; comparisons of international migration and internal migration, urban intensity: The case of Şanlıurfa and Gaziantep
  1. Tez No: 607475
  2. Yazar: KÜBRA ALARÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin uluslararası göç tarihindeki konumunun süreç içinde nasıl değiştiği ve bu değişime bağlı olarak Türkiye'de bulunan göçmenlerin iç göçmen ve uluslararası göçmen karşılaşmaları temel alınarak uyum ve bütünleşme süreçleri incelenmiştir. Teorik zemin oluşturması bakımından hem uluslararası göç'ün hem de iç göç'ün temel dinamikleri incelenmiş ve bu alan esas alınarak görüşmelere dair veriler ortaya konulmuştur. Çalışmada temel hedef göçmenlerin geldikleri yerde karşılaştıkları ve daha önceden buraya yerleşmiş iç göçmen gruplarla ilişkilerinin hangi dinamikler üzerinden şekillendiği konusunda bilgi sahibi olmaktır. Bu amaçla Gaziantep ve Şanlıurfa kentleri seçilmiş ve görüşmeler buradaki göçmen gruplar ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated how Turkey's position in the history of international migration has changed in the process, and depending on these changes, the adaptation and integration processes of immigrants in Turkey based on internal migrant and international migrant comparisons. In order to form a theoretical bases, the basic dynamics of both international and internal migration were examined, and data on the interviews were presented based on this field. the main objective of the study was to have knowledge about the dynamics that migrants encountered where they came from and their relationship with the domestic migrant groups that had already settled here. For this purpose, Gaziantep and Sanlıurfa cities were selected and interviews were conducted with migrant groups.