Kamusal hizmet üretim alanı olarak cezaevleri ve özelleştirilmesi
- Tez No: 607484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİYE YASEMİN ÖZUĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bugün cezaevlerini ve cezaevi özelleştirilmelerini anlamak için; insanlık tarihi içinde cezaevlerinin hangi şartlar altında ortaya çıktığını ve geliştiğini bilmek gerekmektedir. Bu tez cezaevlerinin özelleştirilmesini anlamak için suç ve ceza ilişkisini tarihsel süreç içerisinde değişen ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel bağlamlar çerçevesinde ele alarak incelemektedir. 1970'li yıllardan günümüze küresel çapta cezaevi nüfusuna önemli artışlar yaşanmıştır. Cezaevi nüfusunda artışların yaşanması özellikle neoliberal politikaların uygulandığı ülkelerde meydana gelmiştir. Küreselleşme ve neoliberal politikalar sonucunda küresel boyutta işsizlik ve yoksulluk artış göstermiştir. Bu durumun etkisiyle suç oranlarında bir artış yaşanmıştır. Bu soruna çözüm yolu olarak Neoliberal politikalar çerçevesinde daha sert ceza yasaları çıkarılmıştır. Kamusal hizmet üretim alanı olan cezaevlerinin özelleştirilmesi bu dönemde bu politikalar çerçevesinde ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Özel sektör cezaevleri yalnızca ortaya çıkmakla kalmamış çok uluslu cezaevi endüstrisine dönüşmüştür. Bu tez çalışmasında cezaevlerinin özelleştirilmesinin yanısıra özelleştirmenin bir boyutu olarak cezaevi sistemlerindeki söz konusu dönüşümün mahküm emeğinin kullanımına yansıması ele alınmaktadır. Mahkumların“ıslah”edilmesi ve“topluma kazandırılması”için cezaevlerinin kamusal hizmet üretim alanı olarak korunmasının önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
To understand the prisons and the privatization of prisons today; It is necessary to state the conditions under which prisons emerged and developed in the history of humanity. This thesis examines the relationship between crime and punishment within the context of changing economic, social, political and cultural contexts in the historical process in order to understand the privatization process of prisons. Since the 1970s, there has been a significant increase in the prison population on a global scale. Increases in the prison population have occurred especially in countries where neoliberal policies are implemented. As a result of globalization and neoliberal policies, unemployment and poverty increased globally. Therewith this situation, crime rates are increasing. Strict penal codes have been enacted under Neoliberal policies as a solution to this problem. The privatization of prisons, which are the production area of public services, has emerged and developed within the framework of these policies. The private sector prisons have not only emerged, but have become a multinational prison industry. In this thesis, the effect of transformation in prisons system on the use of prisoner labor is discussed as a dimension of the privatization alongside the privatization of prisons. The importance of protecting the prisons as a public service production area is emphasized for the“rehabilitation”and“inclusion”of prisoners.