Rödovans sözleşmesi
Royalty agreement
- Tez No: 607483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEKİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Law, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Madenler ülkemizin en değerli kaynaklarından birisidir. Maden hukukuna ilişkin mevcut düzenlemelerle uygulamada ortaya çıkan sorunların yeteri kadar çözüme kavuşturulmadığı görülmektedir. Ayrıca rödovans sözleşmesinin kanunda düzenlenmemiş olması söz konusu sözleşmeye uygulanacak kuralların tespit edilmesini de gerektirmektedir. Rödovans sözleşmesinin anlaşılabilmesi tezin için ilk bölümünde bu sözleşmenin konusu olan maden işletme hakkı kavramı üzerinde durulması gerekmektedir. Bu kapsamda öncelikle maden işletme hakkının hukuki niteliği, hukuki işlemlere konu edilmesi ve sona ermesi gibi benzer konular üzerinde durulmuştur. İkinci ve üçüncü bölümde ise rödovans sözleşmesinin şekli, tarafları ve tarafların birbirine karşı yükümlülükleri ile rödovans sözleşmesinin sona ermesi konularına yer verilmiştir. Rödovans sözleşmesi açısından uygulamada en fazla problem çıkan konulardan birisi de madenlerin işletilmesinden dolayı idareye karşı ortaya çıkabilecek sorumluluğun doğru tespitidir. Bu sebeple özellikle rödovans sözleşmesinin taraflarının idareye karşı sorumlulukları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mines are one of the most valuable resources of our country. It is seen that the problems that arise in practice cannot be resolved sufficiently with the existing legislation on mining law. In addition, the fact that royalty contact is not regulated in codes requires to determine the rules to be applied to this contract. For understanding the royalty contract, mining right, which is the subject of the contract, should be focused on in the first part. In this context, first of all, similar subjects such as the legal character of the mining right, legal proceedings and termination of the mining right were focused on. In the second and third parts, the form of the contract, the parties of the contract, obligations of the parties and termination of the contract were mentioned. In terms of royalty contact, one of the most problematic issues in practice is the determination of the responsibility that may arise against the administration due to mining. For this reason, especially, the responsibilities of the parties of the royalty contact against the administration were tried to determine.